Haberler

On dört yıllık inadın bedeli yine kentliye

Tarih: 15 Temmuz 2009 Kaynak: Hürriyet Ankara
Akay Kavşağı''nın alt geçitlerinin mahkeme kararıyla 1 Ağustos''a kadar beton bariyerle kapatılacağının önceki günkü Belediye Meclisi''nde duyurulmasının ardından Başkent''te kılıçlar çekildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık birer basın toplantısı düzenledi.

Şehir Planlaması uzmanlarının, inşaat mühendislerinin, kent odalarının, koruma kurulunun, Çankaya Belediyesi''nin tam 14 yıl önce yaptığı itirazlara, ardından yargının iptal kararlarına rağmen yapımı tamamlanan Akay Kavşağı, yeniden düğümlendi.

Akay Kavşağı''nın alt geçitlerinin mahkeme kararıyla 1 Ağustos''a kadar beton bariyerle kapatılacağının önceki günkü Belediye Meclisi''nde duyurulmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık birer basın toplantısı düzenledi.

Çankaya Belediyesi''ni suçlayan Gökçek, "CHP''li Çankaya Belediyesi bağnaz bir tutumla Ankara''nın trafiğinin felç olmasını istiyor. Yeni belediye başkanı eğer geçmiş dönemde açılan bu davaya karşıysa ve Ankaralıları düşünüyorsa davayı geri çeksin" dedi.

Başbakan hayretle karşıladı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ı konu hakkında bilgilendirdiğini anlatan Gökçek, "Bu durumu Sayın Başbakan da hayretle karşıladı ama yasalar böyle ne yapabilir" dedi. Gökçek, kavşağın kapatılmasının yürütmesinin durdurulması için Danıştay''a başvuracaklarını bildirdi.

Belediye başkanlarının mahkeme kararlarını uygulamadıkları takdirde sıkıntıya girdiklerini söyleyen Gökçek, "Maalesef benim başımda da bir sıkıntı var. ABD Büyükelçiliği önündeki bariyerleri, Danıştay''ın ''kaldırmayın'' kararına rağmen kaldırmadığımız için yargılanıyorum. Onun için Akay Kavşağı''nda mecburen yargı kararını uygulayacağız" dedi.

Kavşağın kapatılmasının Ankara için tam bir felaket anlamına geldiğini söyleyen Gökçek, "Akay Kavşağı, Ankara''nın trafikteki bir numaralı enfaktüs noktasıdır. Trafik felç olacak, iki kere iki dört" diye konuştu. Kavşağın kapatılması için son tarihin 1 Ağustos olduğunu söyleyen Gökçek, "Ancak, temmuzun son günlerinde de kavşağı kapatabiliriz" dedi. Gökçek, kavşağın kapatılmasının ardından, vatandaşların kullanabilecekleri alternatif yolların billboard, ilan ve reklamlarla duyurulacağını ifade etti.

Vatandaş dava açabilir
Kavşağın kapatılmasının yürütmesinin durdurulması için Danıştay''a başvuracaklarını söyleyen Gökçek, "Bu son derece yanlış bir mahkeme kararı. Kavşağın kapatılmasının neresinde kamu yararı var? Danıştay''a başvuracağız ama, ne zaman yürütmeyi durdurma kararı çıkar bilemiyorum. Danıştay''dan aksi yönde karar gelene kadar kavşak kapalı kalacak" dedi. "Durumdan mağdur olan vatandaşlar ve hastaneler de kararı durdurmak için dava açabilir" diyen Gökçek, gazetecilere, "Sizlerde vatandaşsınız, ''gazetelerimize giderken mağdur oluyoruz'' dedi.

Tanık: Yetki versin biz yapalım
Başkan Gökçek''in ardından Akay Kavşağı ile ilgili jet bir basın toplantısı da Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık''tan geldi. "Sayın Gökçek mahkeme kararlarına sinirlenmek yerine çözüm üretmeyi denemelidir" diyen Tanık şunları söyledi:

"Mahkemenin verdiği kararın kavşağın kapatılmasını değil, o kavşak için yapılmış planın iptal edilmesidir. Yargı kavşağın yıkılarak eski durumuna geri dönülmesini öngörmektedir. O yapılana kadar belediyeye "Burada çözüm üretemezsin" dememektedir. Oysa Büyükşehir yönetimi kavşağı bariyerler koyarak kapatmayı planlamakta, Ankaralıların mağdur olmasına izin vermektedir. Biz her türlü ortak çalışmaya hazırız. Diğer bir çözüm yolunu da biz sunalım.

Büyükşehir Akay Kavşağı''nda Çankaya Belediyesi''ne yetki ve kaynağı versin, biz uzman ekibimizle bu sorunu çözmeye hazırız. Ayrıca yargı kararında kavşağın kapatılması değil, uygun planın yapılması söylenmektedir. İşte biz buna talibiz. Gökçek çözüm üretmek yerine elindeki sıcak tencereyi elimize bırakmaya çalışıyor."

O karar
Akay Kavşağı''na kapama kararı Belediye Meclisi temmuz ayı olağan toplantısında bir başkanlık yazısıyla geldi. Başkanlık yazısıyla gelen ve CHP''li üyelerin reddine karşın oy çokluğuyla kabul edilen önergede şu ifadeler yer aldı:

"Büyükşehir Belediye Meclisi''nin 12 Nisan 2007 tarihli Akay Kavşağı uygulama imar planının iptali talebiyle Çankaya Belediyesi''nce dava açılmıştır. Davada Ankara 3. İdare Mahkemesi iptal kararı vermiştir.

Mahkeme kararını uygulama mecburiyeti olması nedeniyle Akay Kavşağı''nın bariyer konularak kapatılması Ankara trafiğinin çok ciddi anlamda etkileneceği gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle sürücülerin kavşak kapatılmadan önce billboard, reklam panoları ve gazete ilanlarıyla bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.