Haberler

Yeni Dönüşüm Uygulamaları

Tarih: 15 Temmuz 2009 Kaynak: Urban Land Yazan: Ron Nyren Çeviren: Betül Tuncer
On adapte edilmiş kullanım ve renovasyon projesi, en alışılmadık olanları bile modern ofis alanına dönüştürüyor.

Endüstriyel yapıları, üretim tesislerini, tren depolarını, enerji istasyonlarını ve bu tip benzer yapıları günümüz firmaları için ofis alanına dönüştürmek kolay bir görev değil. On yıl önce ofis olarak tasarlanan binalar bile, gün ışığına önem veren, açık planlı, fikir aktarımını destekleyen, değişen ihtiyaç ve teknolojilere göre esneklik gösterebilen ve çevresi ile güçlü bağlar kurabilen günümüz modern ofis koşullarını sağlamıyor.

Adapte edilmiş kullanım ve eski yapıların renovasyonu, yeni stürktürlere bağlanmakla kıyaslandığında çeşitli faydalar sağlayabilir. Yaşlı binalar, toplumun tarihini taşıyor ve belirgin bir kimliği olan çalışma alanları sunuyor. Çoğu zaman bu strüktürler, yenilerinde bulunmayan belirgin el işi barındırır. Asıl mimari sıradan bile olsa, yaratıcı mimari buluşlar için boş bir tuval olarak görev yapabilir. Yapılaşmanın yoğun olduğu bir bölgede eski bir binanın tekrar kullanımı popüler bir merkezi konum yaratabilir.

Eski yapıları adapte etmek, kendi içinde sürdürülebilir: Tekrar kullanılan her duvar ve döşeme, malzeme kaynaklarını korur. Bazı durumlarda müteahhitler, mimarlar ve diğer gayrimenkul uzmanlıkları kendi çalışma mekanlarını, eski yapıları dönüştürüp, en tahmin edilemeyen eski yapıların bile nasıl bir değişim geçirip yenilikçi mimari fikirlere dönüştürülebileceğini göstermek için bir sunum alanı olarak kullanıyorlar.

1. 355 11. Sokak
San Fransisko, Kaliforniya

San Fransisko merkezli müteahhit Matarozzi/Pelsinger Builders, tarihi eser olarak belirlenen sahipsiz bir endüstriyel depoyu çok sahipli, çoklu kullanımı olan, ana binalarına, ofis alanlarına ve kiralamak için zemin kat ticari alanlara ev sahipliği yapan bir mekana dönüştürme kararı aldı. Aidlin Darling Design, cepheye erişim noktaları ve doğal aydınlatma sağlamak için metal ve cam açıklıklar yerleştirdi. En büyük açıklık, iki katlı lobi ile resepsiyon arasında uzanarak köprü görevi yapıyor.

Yapının batı ve doğu cephelerine yerleştirilen oluklu metal yüzey güneş ısısı kazanımını engellerken, ufak delikleri sayesinde havalandırma ile gün ışığı kazanımı sağlıyor ve binanın endüstriyel kimliğini koruyor. Hava karardığında, tarihi ahşap çerçeve, oluklu metalin gerisinde yavaşça görülür hale geliyor. Orjinal ahşap iç mekanlarda korunmuş ya da tekrar kullanılmış ve sıcaklık hissi uyandırması için kumlanmış. Geçen yıl tamamlanan yapı LEED tarafından verilecek Gold Sertifika için bekliyor.

2. Alberici Corporate Genel Merkezi
Overland, Missouri


Alberici Corporate Genel Merkezi
Overland''deki bir metal üretim fabrikası Alberici Corporation''ın ana binası olarak tekrar hayat buldu. Dönüşüm sırasında mimar Mackey Mitchell Architects''in en zorlandığı nokta binanın güneş ısısı kazanımını arttıran güney batı yönlenme problemini çözmek oldu.

Çözüm, binadan açı ile uzaklaşan, testere görünümü yaratan ofis dolusu bir duvar eklemek oldu. Böylece geniş doğramalar güneye bakarken, sağır duvarlar alçak gelen batı güneşini engelledi. Uzun bir avlu binanın merkezine yerleştirildi ve böylece tesisin bir kısmı yapılı bir parka dönüştürülmesi ayrıca park yüzeyi yaratılma ihtiyacını giderdi. 2004 yılında tamamlanan binaya LEED tarafından Platin Sertifika verildi. Doğal havalandırma, güneş ısısı ile su ısıtma sistemi, yerinde yağmur suyunu değerlendirme ve tutma gibi çeşitli sürdürülebilirlik ilkesine dayanıyor.

3. Arcus Depot
Kalamazoo, Michigan


Arcus Depot
Tren, Whistle Stop Depot''ya gelmeyi uzun zaman önce bıraktı ancak iki katlı bu bina tekrar bir etkinlik merkezi haline geldi. Kar amacı gütmeyen, sosyal adalet ve koruma için çalışan The Arcus Foundation, 1874 yılına ait Italinate stili yolcu istasyonuna sahip çıkarak 2002 yılında depolara eşlik edip onları kendisi ve diğer gelişen kar amacı gütmeyen gruplar için çalışma alanına dönüştürdü.

Cambridge Seven Associates, tarihi fotoğraflardan yararlanarak yapının, dönen ahşap saçaklar, dekoratif çerçeveler, kumtaşı doğrama denizlikleri, ahşap kirişler ve dış tuğlalar gibi orjinal özelliklerine sadık kaldı. 139 metrekarelik cam ve çelikten oluşan kış bahçesi, iki eski yapının arasına yerleştirilerek çok amaçlı bir alan yaratıldı. Kapalı jeotermal sistem sera etkili gaz salımını önlerken dışarıdan gözlemlenebiliyor.

4. Christman Binası
Lansing, Michigan


Christman Binası
LEED sıralama sisteminin koşullarını, federal vergi kredisi kullanabilmek için tarihi bina koruma standartları ile birlikte dengelemek zor bir konu. 1920''lerin sigorta binasını Christman Company için merkez bina haline dönüştürürken mimari projeyi üstlenen Smith Group, orjinal pencereleri koruyup yine de enerji açısından verimli bir cephe elde etmek için çözümü yalıtımlı ikinci tabaka pencereyi tarihi olan aslının arkasına yerleştirmekte buldu.

Smith Group, var olan duvarların, çatının ve döşemelerin %92''sini tekrar kullanırken, kireçtaşı detayları, karoları ve mika aydınlatma elemanlarını korudu. Geniş çaplı pencereler tüm kullanılan alanları aydınlatırken, eski çatı ışıklığını çevreleyen, gökyüzü tarafından aydınlatılan yeni bir atrium eklendi. Geçen yıl tamamlanan bina, LEED tarafından hem çekirdeği hem kabuğu hem de iç mekanları açısından Platin olarak sınıflandırıldı.

5. Independence Park
Downey, Kaliforniya

Bir zamanlar NASA uzay mekiği üretim tesisine ev sahipliği yapan 64.7 hektarlık alan alışveriş merkezi, film stüdyosu, park, bilim merkezi ve Kaiser Foundation Health Plan için kampüs gibi çeşitli kullanımları bir araya getirecek şekilde dönüştürülüyor.

Tasarım ekibi, iç mekandaki betonarme tavanları ve kolonları açıktabıraktı, bazı betonarme duvarları perde cam ile değiştirdi, iki katlı üst katı camlı bir avlu atrium ekledi. Açık planlı çalışma mekanında monotonluğu kırmak için ana dolaşım rotası binayı çapraz geçiyor ve eğimli tavanlarla eğimli duvarlar mekansal çeşitlilik sağlıyor. Dış mekanda ise yeni eğimli güneş kırıcılar ve giriş saçağı binaya heykelsi bir özellik kazandırıyor. Bina 2004 yılında tamamlandı.

6. Maliye Bakanlığı
Lahey, Hollanda

1975 yılında Maliye Bakanlığı için yapılan bina, Hollanda''da brutalist yaklaşımın en iyi örneklerinden birisi. Hollanda hükümeti, binanın orjinal karakterini koruyarak modern kullanım için renöve etmek amacı ile tasarımı oluşturmak, inşaat, finans, koruma ve operasyonları yürütmesi için Consortium Safire of Maarsen, Utrecht ve Hollanda''yı bir kamu-özel ortaklığında birleştirdi.

Meyer en Van Schooten Architecten, iki iç bahçesinden birini dışarıya açıp, sokak köşesine iki katlı cam kış bahçesi ekleyerek binayı çevresi ile tekrar bağladı. İkinici bahçenin üzeri kapatıldı ve bahçenin altına bir konferans merkezi eklendi. Bir su tabakası, ısıl enerji depolaması sağlıyor ve orjinal betonarme balkonlar ısıyı modüle eden ikinci bir tabaka oluşturuyor. İçeride, yeni hareketli duvarlar ve yükseltilmiş döşeme binaya esneklik kazandırırken, yük taşıyıcı strüktür ve sert betonarme yüzeyler görülebiliyor. Renovasyon geçen yıl tamamlandı.


Ministry of Finance

7. Montgomery Park
Baltimore, Maryland

Mongomery Ward, 1925 yılında şehir merkezinden uzak olmayan bir konumda, Baltimore''un en büyük ticaret binası olarak açıldı. Ulusal Tarihi Mekanlar Kayıtları''nda bulunan bina 1985 yılında boşaltıldı ve yerel yatırımcı Himmelich Associates tarafından satın alındı. AECOM, yapıyı Maryland Çevre Birimi gibi gruplar için ofis alanına dönüştürdü ve kapıları, geniş çelik doğramaları ve art deco dış cepheyi restore etti.

2003 yılında tamamlanan bina 13.285 metrekarelik alan sunuyor. Yeni elemanlar arasında sağlık kulübü ve kreş var. Eski tren kulübesi çatı ışıklığı olan bir yemek alanı ve yaşil çatılı 500 kişilik konferans salonu olarak değerlendiriliyor.


Montgomery Park

8. River East Center
Portland, Oregon

Portland''da köhne bir betonarme depo Rivers East LLC tarafından satın alındı. 1951 yılında yapılan art deco detayları bulunduran, ani eğimlenen döşemeleri, kirletilmiş arazi ve sismik problemleri olan Holman Transfer Binası uzun süredir kullanılmıyordu.

Group Mackenzie kalın betonarmeye pencereler yerleştirip güney cephesine çift cidarlı cam yerleştirerek kışın ısı kazanmayı ve yazın da çatı havalandırması ile binayı serinletmeyi hedefledi. LEED tarafından Gold Sertifika verilen bina, nehire kamu erişimi sağlayan yeni bir yaya meydanı, binadan suyun atılmasını sağlayan yağmur suyu sistemi, meydan, park alanı ve yakın şehir sokakları içeriyor. 2007 yılında açılan bina aynı zamanda çeşitli farklı iş yerlerine ve de kar amacı gütmeyen organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.


River East Center

9. Stockland Merkez Binası
Sidney, New South Wales, Avustralya


Stockland Merkez Binası
Stockland''ın gayrimenkul firmaları üç bölümünü bir araya getirmek için firma ana binasını 1980''lerin sıradan ofis kulesine taşıdı. Binanın geniş döşemeleri vardı ancak birbirlerine iyice bağlı değillerdi ve Stockland etkileşimi arttırıp çalışanları arasında birlik sağlamayı istiyordu.

Sekiz katı yenilerken BVN Architecture, düşey bir sokak yarattı: geniş, ara bağlama noktaları olan merdiven, binanın doğu kenarındaki boşlukta yükseldi. Boşluğun etrafında görülenler, toplantı odaları, çalışma alanları, kafeler ve banklar gibi insanların kattan kata gitmelerine neden olan toplanma alanları. Yüksek performanslı camlar, atık enerjisini geri dönüştüren sistem, gün ışığının yaygın kullanımı ve çalışanlar için bisiklet park yeri, kullanılan sürdürülebilirlik ilkeleri arasında. 2007 yılında açılan bina Avustralya Yeşil Bina Konseyi''nden altı yıldız aldı.

10. Synygy World Merkez Binası
Chester, Pennsylvania


Syngy World Merkez Binası
Elektrik çağının eski anıtı artık dijital çağa hizmet veriyor. Preferred Unlimited Inc. adlı gayrimenkul firması, 1910''larda Delaware Nehri kenarında yapılmış bir enerji istasyonunu 2000 yılında satın aldı. Blackney Hayes Architects tarihi kabuğu renöve ederken, RMJM Hillier iç mekanların büyük bir kısmını yazılım geliştirme grubu olan Synygy için dönüştürdü.

2005 yılında tamamlanan proje, dev bir tirbün holüyle baş etmek zorundaydı. 30 metre yüksekliğindeki tavanına karşı varılan çözüm, veri merkezi, kafeterya ve konferans merkezi içeren, iki adet kendi yamuk şeklindeki alüminyum, dönüştürülmüş polikarbonat ve camdan oluşan strüktürün yerleştirilmesi oldu. Strüktürün çatısı, çatı meydanını, terası, tiyatro/ticaret gösteri alanını içeriyor. Çalışma alanları açık planlı tasarlanmış.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.