Haberler

Duman açık havaya çıkıyor

Tarih: 15 Temmuz 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Eylem Türk, Beste Önkol

Sigara yasağının sloganı: Türkiye''nin havası, dumansız hava sahası. Alışveriş merkezleri ve oteller ise tiryaki müşteriler için açık havadaki mekânlarını hızla artırıyorlar.

Geçen yıl mayısta kısmi olarak yürürlüğe giren Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun''a göre, 19 Temmuz''da restoran, kafe, bar, otel gibi kamuya açık tüm kapalı mekânlarda sigara içmek yasak olacak.

Yasağı sağlık açısından desteklemekle birlikte ticari anlamda bunun olumsuz etkilerini mayıstan bu yana bertaraf etmeye çalışan alışveriş merkezleri açık havadaki mekânlarını hızla artırırken şimdi onlara oteller de eklendi. Gerek alışveriş merkezleri gerekse de oteller kimi zaman mimarilerini de değiştirerek teras, balkon ve bahçelerinde sigara tiryakileri için çözüm yaratmaya çalışıyor.

Birçok otel sigara yasağı için, bahçelerine oturma grupları yerleştiriyor. Düğün ve davet gibi organizasyonların yapıldığı salonlara balkonlar, dışarıya geçilebilen kapılar yapılıyor. Bazı oteller, tüm odalarda sigara içimini yasaklarken, bazıları sigara içilebilen odaları satışa sunuyor. Bu otellerde balkonlu odada kalanlar balkonda sigara içebiliyor.

Sigara yasağına dört gün kala alışveriş merkezleri ve otellerin aldıkları önlemler şöyle:

Marriott''ta sigaraya tecrit
İstanbul Marriott Hotel Asia''da sigara yasağı tüm kapalı alanlarda uygulanıyor. Ancak otelde sigara içilen odalar bulunuyor. Bu odaların, aynı kat, koridor gibi müstakil ve tecrit edilebilir ayrı bölümlerde yer alması sağlanacak. Marriott otelde ayrıca bahçede sigara içilebilecek.

AMPD: Adaletin kılıcı herkesi eşit kessin
Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Başkanı Mehmet Nane, toplum sağlığı yararına olduğu için yasanın iptali ya da benzer konularda girişimleri olmayacağını ancak herkese adil davranılması konusunda hassas olduklarını dile getirdi. Nane, "AVM''lerde ve diğer mekânlarda kontrollerin eşit yapılması gerekiyor. AVM''leri kontrol etmek kolay. Adaletin terazisi eşit, gözü kapalı olmalı. Kılıcı herkesi eşit kesmeli" dedi.

Galeria çalışanlara eğitim verdi
Galeria Genel Müdürü Hasan Ardıç, AVM''de değişiklik yapmadıklarını, çalışanlara yasa ve yapılması gerekenler hakkında eğitimler verdiklerini anlattı.

212 İstanbul AVM''de mimari değişti
Eylülde açılacak olan 212 İstanbul''un CEO''su Aydın Bilgin yasak nedeniyle mimariyi değiştirdiklerini, 3 bin metrekarelik açık alan elde ettiklerini bildirdi.

Anadolu''daki AVM''ler dış mekânlarını artırıyor
Jones Lang LaSalle tarafından işletilen Cevahir Alışveriş Merkezi, Antares AVM Ankara, SankoPark-Gaziantep, Neo Plus-Eskişehir ve DemirPark-Zonguldak da sigara tiryakileri için dış mekanlarını artıran alışveriş merkezleri arasında yer alıyor.

Anadolu''daki bir başka AVM olan Kayseri Park''ta da bir yandan sigara yasağının yararlarını vurgulayan kampanya yapılırken diğer yandan açık hava mekânları yaratılmaya çalışılıyor.

Palladium AVM''ye dört yeni teras yapıldı

İstanbul Anadolu yakasında yer alan Palladium da açık alanlarını artırdı. Palladium AVM Genel Müdürü Sermet Yolaç, toplam açık alanlarını 2 bin metrekareye çıkardıklarını ve 4 adet teras yaptıklarını dile getirdi. Yolaç, "Açık alanları yeşil alanlarla birleştirdik. 9 ayrı kapıdan doğrudan bu alanlara çıkılıyor" dedi.

Town Center''da yazlık teras kışın ısıtılacak
Town Center Genel Müdürü Barış Özcan, AVM''lerinde yer alan ve yazın kullanılan terasın kışın da ısıtıcılarla sigara içen müşterilerin üşümeden sigara içmesine olanak tanıyacağını söyledi.

Özcan, geçen mayıstaki ilk yasakla birlikte kafe ve restoranların cirolarında yüzde 30''lara varan düşmeler yaşandığını anlattı.

W Hotels''te tiryaki terasa çıkacak
W Hotels İstanbul 19 Temmuz''da sigara yasağının uygulamaya geçilmesiyle beraber, otel içinde sigara içmeyi yasaklayacak. W Hotels yazın açık olan terası, kışın da kullanılmaya başlanacak. Terasta sigara içilmesi serbest olacak.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.