Haberler

İMSAD: İnşaata teşvik gelmeli

Tarih: 16 Temmuz 2009 Kaynak: Hürriyet Emlak
İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan haziran ayı başında açıklanan Yeni Teşvik Paketinde inşaat sektörünün en önemli stratejik sektörler arasında yer alması gerektiğini açıkladı.

Türk inşaat sektörünün dünyada önemli bir gücü elinde bulundurduğunu açıklayan Turan ‘Türkiye müteahhitlik hizmetlerinde dünyada üçüncü sırada, inşaat malzemeleri sanayisinde ise üretim üssü konumundadır. Türkiye''ye gelir kazandıran sektörlere bakılırsa, (2008 yılı verileriyle) otomotiv 24,7 milyar dolarlık ihracat geliri ile I. sektörken, inşaat sektörü 23 milyar dolar ihracat ile II. sıradadır. Ancak inşaat sanayisi yeni açıklanan teşvik paketinde önemli stratejik sektörler arasında yer bulamamıştır. Teşvik kapsamına dahil 12 kritik sektör arasında inşaat sektörü yoktur. Pakette yer alan yatırım teşviklerinin hayata geçmesi ise inşaat sektörü ile mümkün olacaktır. İnşaat sektörü gerçekten her fırsatta vurgulandığı gibi lokomotif sektör ise bu sektörün de stratejik öneminin tüm dünyada açıklanan krizden çıkış paketlerinde en ön sırada vurgulandığı gibi vurgulanması gerektiğini düşünüyoruz.'' dedi.

Teşvik paketinde yer alan 4 ayrı bölge incelendiğinde sektörün ayrıca bölgesel olarak da hakettiği ölçüde destek görmediğini belirten Turan ‘Tüm bölgelerde sektörün bölgesel teşviklerden faydalandırılmasını talep ediyoruz. İnşaat malzemesi sarf malzeme olması, yükte ağır bir malzeme olması nedeniyle, taşıma ve lojistik maliyetlerinin önemli bir maliyet kalemi olmasına bağlı tüm birinci ve ikinci kuşak komşu ülkelere de inşaat malzemesi ihracatı gerçekleştirdiği dikkate alındığında, 4. Bölge''den Balkanlar''a ve Avrupa''ya veya 1. Bölge''den Orta Doğu''ya ihracat lojistik maliyeti nedeniyle rekabet edebilir olmayacaktır. Bu nedenle, inşaat malzemesi yatırımları gerek yurtiçi, gerekse de yurtdışı taşıma maliyeti faktörü dikkate alındığında, tüm bölgelerde teşvik kapsamında olmayı hak etmektedir. Sektör bu ölçüde bir teşvik modeli ile, 23 milyar dolar olan ihracatını, 2023 yılında 100 milyar dolara taşımayı hedeflemektedir'' dedi.

Paketle birlikte tevsii yatırımları konusundaki destekle ilgili gördükleri eksikliği ifade ettiklerini bildiren Turan, Ekonomi Koordinasyonundan sorumlu Devlet Bakanlığına İMSAD''ın görüşlerini sunduklarını ve görüşlerinin yapılacak çalışmalarda değerlendirmeye alınacağına inandıklarını bildirdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.