Haberler

Tarihi Konak Sahnesi 82 yıl sonra onarımda

Tarih: 17 Temmuz 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: İlker Çoban
Emektar binanın çatısı, tüm doğramaları, kanalizasyon sistemi, 2 milyon TL''lik yatırımla elden geçirilecek.

İzmir Devlet Tiyatrosu, 82 yaşındaki emektar Konak Sahnesi''ni yeniliyor. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı yapılmadan önce denize bitişik olan görkemli bina, inşa edildiğinden bu yana ilk kez tepeden tırnağa onarımdan geçiriliyor.

Yaklaşık 2 milyon TL''ye mal olacak onarım, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü''nün 7 Mayıs''ta Ankara''da yaptığı ihaleden yaklaşık 1 ay sonra başlatıldı. 6 ay sürmesi beklenen tamir hakkında bilgi veren İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Hülya Savaş Akdoğan, "Konak Sahnesi''nin emektar binası çok yaşlandı. Binanın tabanından çatısına kadar her yeri sorunlu. Onarılması gerekiyordu. İlk defa böylesine büyük çapta bir onarımdan geçecek. Çalışma bittikten sonra Konak Sahnesi, uzun bir süre daha sanata hizmet edecek" dedi.

Simge Yapı
İzmir''in simge binalarından Konak Sahnesi''nin inşaatı, 1926 yılında başladı, 1927''de tamamlandı. İlk etapta Türk Ocağı olarak hizmet veren bina, daha sonra halk eğitim merkezine dönüştürüldü. 1950''li yıllarda İzmir''de tiyatronun oluşmasıyla bina, Devlet Tiyatrosu''na tahsis edildi. İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü tarafından 50 yılı aşkın süredir kullanılıyor. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Konak Sahnesi''nin onarımı için hazırlattığı restorasyon ve röleve projesi doğrultusunda Kültür ve Tabiat Varlıkları 1 Nolu Koruma Kurulu''ndan izin aldı.

Binanın çatısının aktığını, kanalizasyon sisteminin bozuk olduğunu, deşarj sorunu yaşadıklarını anlatan İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Hülya Savaş Akdoğan, şu bilgileri verdi: "Binanın tüm doğramaları değişecek. Kulisler ve ışık odaları yenilenecek. Bahçede açık ve kapalı kafeterya olacak. 208 koltuk kapasiteli binanın orijinali korunacak. Konak Sahnesi, 1950''li yıllarda, dünyanın sayılı tiyatro binalarından biriydi. Denizin hemen dibindeydi ve sanatçılar, denizden teknelerle gelirdi. Bu büyük değerin yeniden canlandırılacak olmasından dolayı mutluyuz."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.