Haberler

"Stadın % 24''ünü yaptım" diyen Talu yargı yolunda

Tarih: 17 Temmuz 2009 Kaynak: Vatan Yazan: Hale Tüzün
Eren Talu''nun yürütmeyi durdurma için harekete geçtiği belirtildi.

Sektörde Talu''nun "İnşaatın yüzde 24''ünü yaptım, yeni yüklenici benim projemi kullanacak" diyerek sonuç alabileceği konuşuluyor.

TOKİ, Galatasaray''ın Seyrantepe stad projesini 27 Temmuz''da yeniden görücüye çıkarmaya hazırlanırken inşaatın yüzde 24''ünü tamamlayan Eren Talu''nun da konuyla ilgili yürütmeyi durdurma davası açmak için hukukçularıyla çalışma yaptığı öğrenildi. Seyrantepe Projesi''ni 2007 yılında İdare''ye ödenecek tutar için 334 milyon 567 bin 890 TL, toplam gelir tutarı olarak da 777 milyon 777 bin 777 TL vererek alan Eren Talu-Alke İnşaat Ortak Girişim''in sözleşmede yazılı maddelere dayanarak yasal haklarını elde etmek için hukuki yollara başvuracağı belirtiliyor. Sektörde, ihtarlara rağmen stadyum inşaatını zamanında bitiremediği için ihale sözleşmesi iptal edilen Talu''nun projeyi hazırladığı ve inşaatın yüzde 24''ünü tamamladığı için yürütmeyi durdurma konusunda olumlu sonuç alabileceği konuşuluyor. Çünkü 27 Temmuz''da yapılacak ihaleyi kazanan firma mecburen Talu''nun projesi üzerinden inşaatı gerçekleştirecek.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, geçtiğimiz hafta Eren Talu-Alke İnşaat Ortak Girişim''in haklarını sözleşme şartları doğrultusunda korumak zorunda olduklarını açıklamış, "Sözleşmesini feshettiğimiz yüklenici TOKİ''yle beraber gerekli çalışmaları yapar da kendi haklarını koruyacak şekilde bizimle diyalog içinde olursa haklarını koruruz. Ama aç gözlülükler yapılırsa, devlet de kendini en katı biçimde korumak zorundadır" değerlendirmesini yapmıştı.

Sektörde, Bayraktar''ın açgözlülük olarak nitelendirdiği rakamın daha önce Talu''nun medyaya yansıyan ''Projeye 86 milyon dolar yatırdım'' ifadesi olduğu, işin hesaplar yapılarak en son 40 milyon dolara sonuçlanacağı da konuşuluyor.

‘TOKİ''den intikam alma gibi bir niyetimiz yok''
- Projenin hukuki süreçlerini Eren Talu''nun takip ettiğini, kendisinin sadece işin imalat tarafıyla ilgilendiğini söyleyen Seyrantepe Projesi''nin eski yüklenicilerinden Alke İnşaat Genel Müdürü Serdar Kemaloğlu, "TOKİ''ye savaş açmış ya da intikam alma niyetinde değiliz, tüm adımlar mukavele temelinde olacak. Herkes gibi hakkımızı istiyoruz" yorumunu yaptı. Daha önce yine VATAN''a açıkladığı 75 milyon dolarlık harcama rakamının içinde KDV, TOKİ''nin hakkı olan 11-12 milyon doların ve şantiye kuruluş maliyetlerinin olduğunu vurgulayan Kemaloğlu, ''TOKİ''den 75 milyon dolar istiyor değiliz. TOKİ bu işten zarar etmeyecek" dedi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.