Haberler

Avrupalı Öğrencilerden Avrupa''nın En Büyük Adliye Sarayına Tam Not

Tarih: 17 Temmuz 2009


İstanbul Çağlayan''da Varyap tarafından yapımına devam edilen Avrupa''nın en büyük adliye sarayı AB''den ilk onayı aldı! AB''nin çiçeği burnunda üyesi Romanya''dan gelen inşaat fakültesi mezunları adliye sarayına tam not verdi. Romanya Politehnica Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğrenci ve öğretim üyelerinden oluşan bir grup adliye sarayı inşaatını ziyaret ederek, bilgi aldı.

Türkiye''nin önde gelen projeleri arasında yer alan Avrupa Yakası Adliye Sarayı, daha yapım aşamasındayken örnek proje kabul edilerek, inşaat fakültesi öğrencilerine konu oldu. İstanbul Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve Romanya Politehnica Üniversitesi İnşaat Fakültesi arasında gerçekleştirilen değişim programı kapsamında Romanyalı öğrenci ve öğretim üyeleri tarihi ve kültürel yapıları görmek için İstanbul''a geldi. Ziyaret kapsamına Avrupa''nın en büyük adliye sarayı olması ve farklı mimari özellikleri nedeniyle Avrupa Yakası Adliye Sarayı da alındı. Varyap yetkililerinden inşaat hakkında detaylı bilgi alan öğrenciler, adliye sarayına tam not verdi.

Yüzlerce Öğrenci Ziyaret Etti
Bugüne kadar yüzlerce öğrenci ve öğretim üyesini adliye sarayı şantiyesinde ağırladıklarını belirten Varyap Genel Müdürü Erdinç Varlıbaş, "Dünyadaki belli başlı yapılardan bir tanesi olacak olan Avrupa Yakası Adliye Sarayı projesi, yapı mühendisliğinin tüm dalları için mükemmel bir tecrübe bölgesi özelliği arz etmekte. Bugüne kadar hem Türkiye''den hem de yabancı üniversitelerden yüzlerce öğrenci ve öğretim görevlisini bu şantiyede ağırladık. Romanya''dan gelen meslektaşlarımızla geçirdiğimiz bir gün çok verimli oldu. Türkiye''nin AB ile entegrasyonu açısından da bu tarz platformlar kaynaşma ortamı sağlıyor. Bu bakımdan da çok önemli," diye konuştu.

Yaklaşık 60 futbol sahası büyüklükteki dev proje, 343.000 m² inşaat alanı üzerine 7 katı bodrum olmak üzere toplam 16 kattan oluşacak, binada bazı bloklar ise 20 kata kadar ulaşabilecek. 83.000 m² kapalı otopark bulunacak adliye sarayında hakim, savcı odaları, ofisler, hizmet odaları, avukat görüşme odaları, konferans salonları yer alacak. En son inşaat teknolojilerinin kullanıldığı binanın içinde 62.000 m² su yalıtımı, 185.000 m² ısı yalıtımı yapılacak. Binada, 93 adet asansör, 8 adet toplam 1 km uzunluğunda yürüyen merdiven ve yangın çıkışı için çeşitli ebatlarda 1.450 adet kapı olacak.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.