Haberler

Türkiye''nin Silikon Vadisi kuruluyor

Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Akşam Yazan: Deniz Çiçek
Türkiye''nin Silikon Vadisi olan Bilişim Vadisi''nin kurulmasına yönelik çalışmalar hızlandı. Türkiye''ye, yazılım, donanım ve robotik çalışmaların yapılacağı Avrupa ve Ortadoğu''nun en büyük Bilişim Vadisi kurulacak. Vadi''nin kurulacağı yerin seçimi için çalışmalar son aşamaya gelirken, İstanbul, Ankara ve Eskişehir illeri arasında bilişim sektörünün talebi ve ilgili şirketlerin İstanbul''da bulunması nedeniyle İstanbul öne çıktı. Bilişim Vadisi''nin ulaşım noktaları ve yerleşim birimlerine yakın olması konusu üzerinde durulurken, vadinin İstanbul Anadolu Yakası''nda Sabiha Gökçen Havalimanı''na da yakın olacak bir arazide kurulması üzerinde duruldu. Yer seçiminin 1 ay içinde tamamlanmasıyla vadi için fizibilite çalışmaları yapılacak. Bilişim Vadisi''ne yabancı yatırımcıların çekilmesi için özel teşvikler de verilecek. Hindistan, AB ve ABD''deki örnekler incelenerek yapılacak çalışmalarla Türkiye, Hindistan gibi bilişim ve yazılım alanında dev olmayı hedefliyor.

Türkiye''ye kurulacak dev Bilişim Vadisi''ne yönelik çalışmalar hız kazanırken, gelinen son aşama, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sanayi Bakanı Nihat Ergün ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu''nun katılımı ile yapılan toplantıda ele alındı. Bilişim Vadisi''nin kurulma çalışmaları için Sanayi Bakanlığı''na görev verilirken, bakanlık tarafından dört bakana bir sunuş yapıldı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.