Haberler

''Git-gel Konya 6 saat'' değil 2.5 saat olacak

Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Akşam
Ankara-Konya hızlı tren projesinin raylarının ilk kaynağı için düğmeye basan Başbakan Erdoğan, ''Git-gel Konya 6 saat lafı tarihe karıştı. Artık git-gel Konya 2.5 saat'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Konya''nın Pınarbaşı Beldesi''nde Ankara-Konya hızlı tren projesinin raylarının ilk kaynağı için düğmeye bastı. Burada yapılan törende konuşan Erdoğan ''Git-gel Konya 6 saat sürdü'' lafı tarih olsun dedik. Şimdi yeni bir tarih yazıyoruz. Yenisi şu, ''Git gel Konya 2,5 saat olsun'''' ifadesini kullandı. Türkiye''nin dört bir yanını son derece çağdaş, yüksek hızlı trenlerle (YHT) ulaşıma imkan sağlayan demir ağlarla ördüklerini belirten Başbakan Erdoğan şunları söyledi: ''Ankara-Sivas hızlı tren hattı ve Eskişehir-İstanbul hızlı tren etabı devam ediyor. Ankara-İzmir hızlı tren hattıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Konya-Ankara hattının altyapı çalışmalarını tamamladık. İnşallah bugün ilk ray kaynağını bu törenle gerçekleştiriyoruz. Amacımız, önümüzdeki yılın sonunda açılışını gerçekleştirmektir.''

Eskişehir Osaka''yla yarışacak
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu''nun da katıldığı törende konuşan Erdoğan şöyle devam etti: YHT sayesinde Ankara''nın, Eskişehir''in artık adı inşallah Pekin''le, Tokyo''yla, Osaka''yla Paris''le, Berlin''le yan yana yazılıyor. Eskişehir, YHT''yle bu şehirlerle yarışacak. Konya-Ankara hızlı tren hattı tamamlandığında Konya da YHT''yle adını dünyaya duyuracak. Bu alanda dünya şehri olacak.''''

''Hızlı tren yetişir'' diyeceğiz
Eskişehir-Ankara arasının hızlı trenle 1.5 saate indiğini anımsatan Erdoğan, ''Ankara-İstanbul hızlı tren hattının temeli atıldığı gün, Ulaştırma Bakanıma şunu söyledim, Konya-Ankara hızlı tren yolunu bir an önce yapalım. Bu proje bitince Konya-Ankara arası 1 saat 15 dakika gidiş, 1 saat 15 dakika dönüş. Toplamda 2,5 saat ediyor. Yani Ankara ile Konya artık sınır komşusu olmanın da ötesine geçiyor. Deyim yerindeyse kapı komşusu oluyor'''' dedi. Erdoğan, ''İnşallah hızlı tren gönüllerdeki hasreti de hızla dindirecek. Bundan böyle ''kara tren gecikir'' değil,''hızlı tren yetişir'' diyeceğiz'''' şeklinde konuştu.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.