Haberler

Utanç çukuruna 6. dava

Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Ali Eyce
Büyükşehir Belediyesi''nin hazırladığı plana İzmir Valiliği''nden sonra eski başkanlardan Yüksel Çakmur ve arkadaşları da mahkeme nezdinde itiraz etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Yüksel Çakmur, 11 yıldır mücadele ettiği ve imar planlarının iptalini sağladığı Dünya Ticaret Merkezi temel çukuru nedeniyle bir dava daha açtı.
Başvuruda Büyükşehir Belediyesi tarafından değiştirilen imar planlarının iptal edilmesi istendi.
Davacılar arasında bulunan avukat Günden Yurdagül, Valilik tarafından da dava açılan planın, şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğunu belirterek suç işlendiğini iddia etti.

1998''de Kazıldı
Basmane Meydanı''nda 1998 yılında EGS Güçbirliği Holding tarafından başlatılan dünya ticaret merkezinin inşaatı, 1999''da Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşlarının açtığı dava üzerine temel çukuru aşamasında durdu. Açılan dev çukur, davaların devam etmesi ve imar planlarının iptal edilmesi nedeniyle öylece kaldı. Son olarak TMSF''nin el koyarak satışa çıkardığı çukura Büyükşehir Belediyesi itiraz ederek satışı durdurdu.

Sorunu çözme kararı alan Kocaoğlu, yeniden imar planları yaptırdı. Tadilat yapılarak hazırlanan imar planları, geçtiğimiz Mart ayında Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oybirliğiyle kabul edilerek onaylandı. Planlar, Dünya Ticaret Merkezi inşaatının yeniden başlamasının önünü açtı.
Ancak Büyükşehir Belediye Meclisi''nin onayladığı planı İzmir Valiliği adına inceleyen Bayındırlık İl Müdürlüğü, söz konusu plan değişikliğinin getireceği yoğunluk artışının şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğu kararına vardı.

İzmir Valiliği, Bayındırlık İl Müdürlüğü''nün hazırladığı rapor üzerine İdare Mahkemesi''ne dava açtı. Valilik, mahkemeye sunduğu dilekçede Büyükşehir Belediye Meclisi''nin planı onayladığı kararın ve planların iptalini talep etti.

Yoğunluk Artar
Dünya Ticaret Merkezi projesine başından beri karşı olan Büyükşehir Beledyesi Eski Başkanı Yüksel Çakmur ve arkadaşları, Valiliğin ardından İdare Mahkemesi''ne müracaat ederek Büyükşehir Belediye Meclisi kararının ve yapılan yeni imar planlarının iptal edilmesini istedi. Bayındırlık İl Müdürlüğü''nün hazırladığı rapordan da alıntılar yapılarak hazırlanan dava dilekçesinde, söz konusu plan değişikliğinin getireceği yoğunluk artışının şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olduğu ifade edildi.

Planlama ilkelerine aykırı
Çakmur ve arkadaşlarınca açılan davanın dilekçesinde yeni planda mahkemece iptal edilen gerekçelerin hiçbirinin ortadan kalkmadığı, planın şehircilik ve planlama ilkelerine aykırı olarak hazırlandığı iddia edildi. Planda sadece bir kongre ve sergi sarayının ortadan kaldırılmış olduğuna dikkat çeken davacılar, "Diğer yoğunluk ve kültür parkın kültürel yapısını bozabilecek yapılaşma devam ediyor" dediler.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.