Haberler

Manhattan projesi durdu

Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Ali Eyce
Alsancak Limanı-Turan arasındaki bölgeyi gökdelenlerle donatmayı amaçlayan projenin yürütmesi, mahkeme tarafından durduruldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi''nce kent ekonomisinin atağa kalkması için hayata geçirilen ve Alsancak Limanı-Turan arasındaki bölgeyi New York''taki Manhattan gibi gökdelenlerle donatmayı amaçlayan "Yeni Kent Merkezi-Üçüncü İzmir" projesiyle ilgili yargıdan önemli bir karar çıktı. Daha önce Basmane''deki Dünya Ticaret Merkezi inşaatını da açtığı davalarla kilitleyen Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur ile arkadaşlarının içlerinde bulunduğu 12 kişinin projeyle ilgili açtığı davaya bakan 3. İdare Mahkemesi, projenin hayata geçirilmesi için Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi''nce hazırlanan imar planlarının yürütmesini durdurdu. Mahkeme, kararında sözkonusu planlarla ilgili bilirkişi heyetince hazırlanan ve sözkonusu imar planları yapılırken yüksek deprem riskine sahip bölgeyle ilgili gerekli jeolojik etüdlerin yeterince yapılmadığı yönündeki raporuna dayandı. Kararın, bölgede iş ve alışveriş merkezi inşa etmeyi planlayan çok sayıda firmada da şok etkisi yaratması bekleniyor. Kararın henüz ellerine ulaşmadığını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, karara bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesi''nde itiraz edeceklerini belirtti. Bölge İdare Mahkemesi''nin yürütmeyi durdurma kararını onaması halinde, bölgede istenen jeolojik etüdlerin yapılması gerekeceği ve bunun da yaklaşık 1 yıllık bir süre alacağı ifade edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Alsancak-Turan arasındaki sözkonusu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmek için hazırlanan proje üzerinde 2000''li yılların başlarından itibaren çalışmaya başlamıştı. Projeyle ilgili son olarak Büyükşehir Belediyesi, Haziran 2007''de 1/5 bin ölçekli nazım imar revizyonunu hayata geçirmişti. Konak ve Karşıyaka Belediyeleri de projenin kendi sınırlarındaki bölgeleriyle ilgili 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarını hazırlamıştı. Bu sürecin ardından aralarında Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksek Çakmur ile Büyükşehir Meclisi üyesi Nimet Haytabay''ın da aralarında bulunduğu çoğunlu avukat 12 kişi, Büyükşehir Belediyesi''nin proje için hazırladığı 1/5 bin ölçekli nazım imar plan revizyonu ve Konak Belediyesi''nin hazırladığı 1/1000''lik imar planıyla ilgili yürütmenin durdurulması ve 2 planın da iptali istemiyle dava açtı.

İzmir 3. İdare Mahkemesi''nde görülen davada mahkeme heyeti, iddialar üzerine, bilirkişi heyetiyle birlikte Yeni Kent Merkezi''nde keşif ve incelemelerde bulundu. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Ögretim üyesi Prof.Dr. Saliha Betül Şengezer, Yard. Doç. Dr. Ali Kılıç ve Yard.Doç.Dr. Ercan Koç''tan oluşan bilirkişi heyeti, incelemeler sonunda hazırladıkları raporu mahkemeye sundu. Bilirkişiler, hazırladıkları raporda İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan İzmir Deprem Master Planı''nda, kentin olası büyük depremlerden nasıl etkileneceği ortaya konduğu hatırlatıldı. Bilirkişiler raporda, "Dava konusu planlama alanı Deprem Yönetmelikliğinde tanımlanan en zayıf türü olan olan Z4 tipi zemin üzerindedir. Tüm veriler, zayıf zeminde yer alan planlanan alanın, zeminin taşıma kapasitesinin düşük olduğu, sıvılaşma potansiyelinin olabileceği yanı sıra yapılaşma katsayısı ile zemin etkileşimden ise hasarın artmasına neden olabilecek rezonans olayı riskinin olabileceğini göstermektedir. Dava dosyasında yapılan incelemelerde, dava konusu planlama çalışmalarınınn, sadece formasyon adları ile tanımlanan jeolojik harita ve raporuna dayandırıldığı ve sadece 2.5 sayfalık bir görüş yazısı olarak yapıldığı gözlenmiştir" ifadelerini kullandı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.