Haberler

Atatürk Stadı Bursa''nın gururu olacak

Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Olay
Türkiye''de düzenlenmesi için adaylık başvurusu yapılacak olan 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası''nın ilk bölümü, başvurunun kabul edilmesi halinde Bursa''da yeni yapılacak olan Atatürk Stadı''nda gerçekleştirilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe adına Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkan Yardımcısı İlhan Satık''ın katıldığı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası hazırlık toplantısı, İstanbul''da yapıldı. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener ile Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül''ün öncülüğünde düzenlenen toplantıda, maçların yapılması planlanan İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Konya, Kayseri, Eskişehir ve Trabzon''un vali, belediye başkanı ve yerel yöneticileri hazır bulundu. Devlet Bakanı Özak, toplantı hakkında yaptığı açıklamada, Türkiye''nin önemli organizasyonları yapabilme kapasitesinde olduğunu belirterek, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası''nın Türkiye''de gerçekleştirilmesi halinde ülkenin tanıtımına ciddi katkılar sağlayacağını ifade etti. Bu noktada statların modernize edilmesi gerektiğine değinen Özak, organizasyonun üst düzeyde yapılabilmesi için herkese çok ciddi görevler düştüğünü kaydetti.

Avrupa''nın en büyük futbol organizasyonu olan ''Avrupa Futbol Şampiyonası''na ev sahipliği yapmaya gönüllü olan Türkiye, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığı için İtalya, Fransa, İsveç ve Norveç ile mücadele edecek. Bursa Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkan Yardımcısı İlhan Satık, şampiyonaya ev sahipliği yapacak statlar arasında Bursa''nın da yer alacak olma ihtimalinin dahi çok heyecan verici olduğunu söyledi. Satık, "Türkiye Futbol Federasyonu, futbolun ülkemizdeki popülaritesini dikkate alarak, 2016 yılında yapılacak Avrupa Futbol Federasyonu''nu düzenlemek için resmi başvuruda bulunmuştur. Ancak şampiyonaya ev sahipliği yapacak ülke, 27 Mayıs 2010 tarihinde İspanya''nın başkenti Madrid''de resmen açıklanacak. Şampiyonaya ev sahipliği yapacak şehirler arasında Bursa''nın da yer alması kent için onur ve gurur verici bir durumdur" diye konuştu.

Bursa''da Atatürk Stadı''nın yenilenmesiyle birlikte önemli bir organizasyona mekan olarak gösterilmesinin çalışmalarına heyecan kattığını dile getiren Satık, "Bursa, Avrupa Şampiyonası''nın müsabakalarını kaldıracak kapasiteye sahiptir. Türkiye''nin organizasyona ev sahipliği yapacağı kesinleştiği takdirde Bursa, grup maçlarının ilk etabına mekan olacak" dedi. Satık, bu sayede organizasyonun turizm ve ekonomi başta olmak üzere her açıdan Bursa''ya kazanç sağlayacağını sözlerine ekledi.

Altepe Almanya''da
Bu arada Başkan Altepe, Allianz, Shalke 04 ve Berlin Olimpiyat Statlarında incelemelerde bulunmak üzere Almanya''ya gitti. Başkan Altepe ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, İmar Komisyonu Başkanı Mimar Recep Demirhan, İmar Komisyonu Üyesi Osman Ayradilli ile birlikte mimar Hasan Sözüneri ve ekibinin yer aldığı heyet, Atatürk Stadı''nın eksiksiz yenilenmesine yönelik dünyadaki en iyi örneklerinde incelemelerde bulunacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.