Haberler

Başkan Altepe: Dünya Bursa''yı konuşacak

Tarih: 20 Temmuz 2009 Kaynak: Olay
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, göreve geldikten sonra 100 gün içinde gerçekleştirdiği icraatlarını kamuoyu ile paylaştı.

Halkın en yakın ulaşabildiği idarecilerin yerel yönetimler olduğuna dikkat çeken Altepe, bu nedenle halkın Büyükşehir Belediyesi''nden beklentisinin yüksek olduğunu kaydetti. Bu beklentilerin farkında olarak halkın memnuniyeti için çalıştıklarının altını çizen Altepe, bunu gerçekleştirmek için üst düzeyde mesai nedir bilmeyen, rüyalarında bile Bursa''nın projelerini çizen bir yönetim oluşturduklarını ve 20 yıldır Bursa''ya kafa yoran bir ekiple çalıştıklarını söyledi.

Altepe, geride kalan 3 aylık sürenin hazırlık dönemi olduğunu ifade ederek, bir yandan mevcut projelerin hazırlıklarını yaparken, diğer yandan da projeler hazırladıklarını belirtti. Büyükşehir Belediyesi''nin bu dönemdeki projeleri sayisinde Bursa''nın Türkiye''de ve dünyada konuşulacağını vurgulayan Altepe, "Kentte bugüne kadar yapılamayan birçok yatırımı bu dönemde gerçekleştireceğiz. Her kesime hitap eden projelerimizi Bursa''nın önceliklerini çok iyi hesaplayarak hazırlıyoruz. Bursa ortak değerimiz. Bu değeri daha da yukarılara taşımak için çalışıyoruz" dedi.

C etabında tasarruf...
Kentteki yatırımların yüzde 70''den fazlasını Bursaray''ın oluşturduğuna dikkat çeken Altepe, bu kapsamda ihalesi geçen dönem yapılan ve inşaatına başlanan Bursaray C etabında yapılan değişikliklerle projede yüzde 36 tasarruf sağlandığını kaydetti. Altepe, "Proje değişikliği ile elde edilen yüzde 36 tasarruf yani 2 bin 300 metre güzergahı Mudanya Yolu''nda Organize Sanayi Bölgesi''nde son bulan hattın Emek''le kadar uzatılmasında kullanılacak" dedi. Raylı sistemin bazı bölgelerde ulaşım sorununa cevap veremediğini ve bunun için kent içindeki bazı kilit noktalarda ulaşımı rahatlatmak adına alternatif çözümler ürettiklerini ifade eden Altepe, Güney Çevre Yolu ile ilgili çalışmalarının da devam ettiğini bildirdi. Altepe, "Güney Çevre Yolu, Yıldırım Bölgesi''nden başlayarak şehrin üst bölgesindeki semtlerini birbirine bağlayan alternatif bir yol olacak. Güney Çevre Yolu ile vatandaşlarımız kentin üst bölgelerindeki semtlere şehir içi trafiğine girmeden ulaşabilecek" dedi.

''Bursa vagonları dünyada dolaşacak''
Bursa''da ulaşım yatırımlarının yalnızca yollardan ibaret olmayacağının altını çizen Başkan Altepe, "Hedefimiz önümüzdeki yıllarda Bursa''nın caddelerinde kendi tranvay ve vagonlarımızın dolaşmasıdır. Biz Bursa Vagon Fabrikası''nın kurulması için gerekli fizibiliteleri yapıyoruz. Kurmayı planladığımız vagon fabrikası ile belki de ileride tüm Türkiye''de ve dünyada Bursa''nın vagonları dolaşabilecek" diye konuştu.

"Deniz''e hareket geldi"
Bursa''da da deniz ulaşımını aktif hale getirdiklerini anlatan Başkan Altepe, "Tarife Körfez Seferleri ile Bursalılar Armutlu, Kumla ve Gemlik''e otobüs fiyatına ulaşabiliyor. Oradaki yolcular da yine günün belirli saatlerinden Bursa-Mudanya''ya rahatlıkla ulaşabiliyor. Diğer taraftan teleferik seferleri çekici tellerin değişmesinin ardından tüm hızıyla sürüyor. Yeni teleferik projesiyle ilgili çalışmalar da devam ediyor" dedi.

Stadyum Bursa''ya yakışacak...
Bursa''ya yakışır bir mimari ile şehrin stadyumunu yenilemek istediklerini ifade eden Altepe, proje çalışmalarını başlattıklarını ve BTSO ile proje ortaklığı yaptıklarını hatırlattı. Şu anda zemin etütlerinin başladığını kaydeden Altepe, "Bugünlerde Berlin, Essen ve Münih''teki en yeni stadyumları yerinde göreceğiz. Bizim stadyumumuz yalnızca spor yapılan yer değil şehrin merkezinde yaşayan bir merkez olmalıdır" diye konuştu.

Atatürk Caddesi''ne yeni çehre...
Ulaşım yatırımlarının yanında kentin daha yaşanılabilir bir hal alması için gerekli çevre düzenlemelerinin yapıldığına işaret eden Altepe, Bursa''nın vitrini olan Atatürk Caddesi''nde bir cephe düzenlemesine gidileceğinin altını çizdi. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onay gören bir proje ile Atatürk Caddesi''ndeki tüm binaların cephesinin tek tip olarak düzenlenmesinin öngörüldüğünü belirten Altepe, ayrıca Bursa''nın tarihi bölgelerinin de birer birer ele alınacağını söyledi.

Uludağ yenilenecek...
Altepe, Bursa''nın göz bebeği olan Uludağ''ın daha yaşanabilir hal alması için birçok çalışma yapılması gerektiğini hatırlatarak bu çalışmaların hayata geçirilmesiyle ilgili olarak Çevre Bakanlığı ile bir protokol imzalanacağını kaydetti. Altepe, "Uludağ''ın 5 binlik ve binlik planları gerçekleştirilecek. Hedefimiz bir an önce Uludağ''da çalışmalara başlamak. Günü birlik tesisleri, sosyal donatı ve spor alanları yapılsın istiyoruz" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.