Haberler

İnsanların Çöp Konteynerinde Ne İşi Var?

Tarih: 21 Temmuz 2009 Kaynak: New York Times, Coolhunter, Fastcompany.com, Dezeen Derleyen: Emine Merdim Yılmaz
Terkedilmiş çöp konteynerleri sıcak yaz günlerinde New Yorklular için popüler bir serinleme aracı oldu. Macro-Sea isimli şirket, konteynerleri yerinin belirli kişilerin bildiği bir yerde havuza dönüştürdü, herkese açık olmayan partiler verdi... Böylelikle herkesin ilgisini kolaylıkla çektiler, herkes havuzu konuşur oldu, "Acaba havuz nerede?" sorusu sıklıkla sorulur oldu.

New York Times''dan Melena Ryzik, Brooklyn''in endüstriyel bölgesindeki Gowanus Kanalı''nın kıyısındaki gizli havuz partilerinden birine ziyarette bulunmuş, izlenimlerini yazısında aktarmış."Yazın yapılan bir havuz partisinden daha havalı New York''ta gece yapılan gizli bir havuz partisi olabilir. Ondan daha havalı da birkaç girişimcinin keşfettiği, eski çöp konteynerlerindan yapılan havuzda verilen parti olabilir.

Sokaktan gizli bir noktada kiralanmış bir park alanı, birbirine bağlanmış 3 adet dönüştürülmüş havuz, uzanma koltukları, boccie sahası, ızgaralar ve kabinler. Bir Cumartesi gecesinde, sanat dergisi Cabinet''in yayının partisinden sonra katılmak için seçilmiş bir grup insan . Davetiyede sakın ‘başkasına göndermeyin'' yazıyor.

Sanatçı Nina Katchadourian ayışığında havuza dalıp çıktıktan sonra ‘Çok ilginç, New York''taki pek çok şeyin sizi şaşırttığı gibi bu şaşırtıyor,'' diyor.Philadelphia''dan gelen küratör Aaron Levy, suyun üzerinde gidip gelen oyuncağa bakarak, ‘Bu gece görmeyi beklediğim en son şeydi,'' diye ekliyor.

Havuz 4 Temmuz''da açıldığından beri, barbekülere, fotoğraf ve film çekimlerine mekan oldu. Yazın kalan dönemi için seminerler ve diğer etkinlikler organize ediliyor fakat halka açık değil. Havuz hakkında gevezelik eden tasarım blogları için bu kötü haber.

Havuzların arkasındaki Macro-Sea''nın yöneticisi ve gayrimenkul geliştiricisi David Belt fikir ile ilgili özel bir parti rotası yaratmadıklarını fakat kullanılmayan mekanları ve malzemeleri kullanarak akıllarındaki kentsel yenileme fikrini deneyimlediklerini söylüyor.

Macro-Sea''nın proje yöneticisi Jocko Weyland, ‘Konsept oldukça basit. New York''ta yüzmek için çok fazla mekan yok ve çöp konteynerleri her yerde.''

Belt, Weyland ve Macro-Sea''nin yaratıcı yöneticisi Alix Feinkind bu konsepti ödünç almışlar. Nisan ayında Georgia Athens''li müzik grubu Pylon''dan Curtis Crowe bu havuzlardan bir tane yapmıştı.

Bunun sonrasında Crowe ile bir telefon konuşması yapan Weyland, kendileri de yapmaya karar vermişler. Sonrasındaki aylarda yeterli büyüklükte alan ve ikna edilecek mal sahibi aramışlar. Şimdiki alan bulunduğu zaman çöp, makine ile dolu ve etrafı zincir çitle çevriliymiş.Dışarıdan bakıldığı zaman gerilla modası içinde proje hızlı ve ucuz görünüyor. Konteynerler, bir inşaat firması tarafından donatılıyor, tasarımcılar modellemede yardımcı oluyor ve ekibin sayıca az olan üyeleri 1 hafta içinde ödeme yapmadan inşa ediyorlar.

Çöp konteynerlerinden ‘yenice'' olanlar temizleniyor, plastik ile kaplanıyor ve her havuzda olduğu gibi filtre sistemi takılıyor. Belt''in karısı Antonia, kabinlerin zeminini hazırlıyor, mobilyalar Ikea''dan alınıyor. Zemindeki ahşap kaplamanın ve 18.000 galon suyu New Jersey''den getimenin maliyeti 1.200 Dolar.

Kopyacılara merhaba! Macro-Sea bu fikri esas ‘strip mall''ları konteyner havuzları ve farklı faaliyetleri kullanarak bir sanat mekanına dönüştürmek için bir altlık olarak düşünüyor.
‘İnsanları buraya getirip, çöp konteynerlerinin içinde yüzdürmeyi başarırsak, insanları biraraya getirmek için aynı estetik hassaslığı kullanabiliriz diye düşünüyorum.


Dönüştürmeyi düşündükleri "strip mall"lardan bir tanesi
Önceki ve sonraki hali
Wamos Architects


Ve eskaza daha iyi perakendeciler paslı alışveriş merkezlerine gelebilir,'' diyor Belt. Macro-Sea ilk yeniden kullanılan alışveriş merkezlerini bu sonbaharda Atlanta''da açmayı planlıyor. Alışveriş merkezinin park alanında herkesin kiralayabileceği düzinelerce havuz olacak.

Proje konsept olarak oldukça basit, konteynerleri biraraya getir, temizle, mühürle, suyla doldur ve içine zıpla. Beceri gerektiren pek çok detay bulunuyor. Konteynerlerin içindeki kaba kenarlar dolduruluyor, zemin yumuşak olması için kumla kaplanıyor. Sıkıca bağlanmış kum torbaları duvar boyunca bent görevi görüyor.TriBeCa''dan belgesel film yapımcısı Alexis Bloom, ‘Konteyner''de yüzmek oldukça ferahlatıcıydı. Soho House''daki havuz ile karşılaştırınca burası bir kentte olan bir şehirdışı kulübü gibi,'' diyor.
Weyland''ın Readymade ve D.I.Y tasarım dergilerine söyleşi vermesinden 2 hafta sonra link blog dünyasında dolaşmaya başladı. Mekan deşifre oldu. Weyland, park alanının yakınında duran bir arabanın tepesinde insanları fotoğraf çekerken gördüğünü gözlerini açarak anlatıyor.

Ekiptekiler herkesin Cabinet''in dergisinin partisindeki gibi soğukkanlı olmasını umuyor. ‘Herşeyi harabeye çevirmek çok kolay,'' diyorlar.

Havuz Ağustos ayı boyunca açık olacak ya da soğuklar gelene dek. Belt, ‘Eğer gerçekten kalabalık olursa, kapatır gideriz,'' diyor."

İlham Perisi Olarak Çöp Konteynerleri


Kaykay Parkı

Macro-Sea''nın çöp konteynerlerini hayata geçirme işini daha önce İngiliz tasarımcı Oliver Bishop-Young, New Designers kapsamında proje olarak sunmuştu.


Havuz

Tasarımcı projesinde konteynerleri, kaykay parkı, bahçe, havuz olarak kullanıyordu.


Michel de Broin''in Blue Monochrom isimli çalışması

Konteynerlerin ilham verdiği bir başka kişi de Michel de Broin. Montreal doğumlu sanatçı 2003 yapımı Blue Monochrom isimli çalışmasında jakuziye dönüştürmüştü.

 

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.