Haberler

Sakarya Nehri''ne 3 hidroelektrik santralı kurulacak

Tarih: 22 Temmuz 2009 Kaynak: Referans

Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdürü Rüstem Keleş, Sakarya Nehri üzerinde kurmayı planladıkları 3 hidroelektrik santraliyle yılda 155 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretmeyi planladıklarını belirterek, "Bugüne kadar boşa akan Sakarya Nehri''nden elektrik enerjisi üreteceğiz" dedi.

Keleş, dün yaptığı açıklamada, projenin hayata geçmesiyle enerji kesintilerinde şehrin susuz kalmayacağını ifade ederek şunları söyledi: "Sakarya Nehri''nin Rüstemler, Sinanoğlu ve Pamukova bölgelerinde 3 ayrı nehir tipi hidroelektrik santrali kuracağız. Boşa akan suyu regülatörler vasıtasıyla elektrik enerjisine çevireceğiz. Regülatörlerin tanesi yaklaşık olarak 22 milyon euroya mal olacak. İlk olarak ağustos ayında ihalesini yapmayı planladığımız Rüstemler köyündeki ''ADASU Hidroelektrik Santrali'' (HES) 2 yılda hizmete girecek. Daha sonra Sinanoğlu''nda ''Akım'' ve Pamukova''da ''Ova'' hidroelektrik santrallerini kuracağız. Rüstemler''de yapılacak ADASU HES, yılda 40 milyon kilovat saatlik elektrik enerjisi üretecek. Akım ve Ova regülatörlerinin devreye girmesiyle birlikte yılda toplam 155 milyon kilovat saatlik elektrik enerjisi üretilecek. Bu enerjinin bugünkü değeri, 20 ile 25 milyon TL arasındadır. Bu üretim Sakarya''nın yıllık tüketiminin binde 10''una denk geliyor. 3 projenin maliyeti 75 milyon dolar civarında."

Devlete enerji satacağız
ADASU HES için İller Bankası''na 30 milyon dolarlık kredi başvurusunda bulunduklarını kaydeden Keleş, "Kredi başvurumuz kabul edildi. Diğer projeler için ödenek bulmak için çalışmalarına devam ediyoruz. Sakarya''ya büyük bir yatırımın yanında, istihdam da yaratacak" diye konuştu.

Enerjinin sağlanmasının ardından regülatörlerde üretilen enerji fazlasını satacaklarını ve gelir elde edeceklerini kaydeden Keleş, "Devlete enerji satacağız. Elde edeceğimiz gelirlerle, hizmete yönelik altyapı yatırımlarını rahatlıkla yapabileceğiz" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.