Haberler

Lüks konutun İstanbul''daki 27 adresi

Tarih: 23 Temmuz 2009 Kaynak: Hürriyet

İstanbul Sapphire
Küresel krizin etkileri kendini ülkemizde her sektörde gösterirken, lüks konut sektöründe bu etkiler diğerleri kadar hissedilmiyor. Ekonomist dergisinin Temmuz sayısındaki araştırmasına göre lüks konut projelerine olan büyük talep ile fiyatları 2-2.5 milyon dolara kadar çıkan bu projelerdeki rezidans ya da konutlar neredeyse peynir ekmek gibi satılıyor.

İşte fiyat sınırı tanımayan en lüks 28 proje
Bugün sadece İstanbul''da TOKİ ve özel sektörün yapımını sürdürdüğü ya da proje aşamasında olan 250 bin civarında konut var. Bunların bir kısmı orta ve alt gelir gruplarına yönelik konutlar. Fakat asıl dikkat çeken ise lüks konut yapımındaki büyük patlama. Üstelik bu projelerin pazarlama konusunda pek sıkıntıları yok. Fiyatları 13 bin 500 dolara kadar çıkabilen bu konut projelerinin büyük kısmında oturumlar başladı. Bir kısmında ise bir yandan inşaatlar, diğer yandan satışlar sürüyor.

İnşaat aşamasında satılıyorlar
Araştırmaya göre fiyatları trilyonları bulan bu konutlar daha inşaat aşamasındayken meraklıları tarafından satın alınıyor. Her türlü lükste birbirleriyle yarışan bu tip konut projelerinde A''dan Z''ye her ihtiyaç daha yapım aşamasında düşünülüyor. Bu projelerin büyük çoğunluğunda havuz, sauna, helikopter pisti, limuzin servisi gibi birçok ayrıcalığın yanı sıra, golf sahaları dahi yer alabiliyor.

En pahalıları İstanbul''da
Araştırmanın sonuçları Türkiye''nin en pahalı konut projelerinin İstanbul''da yer aldığını gösteriyor. İstanbul''un en pahalı konutları ise daha çok Şişli ve Beşiktaş bölgesinde yoğunlaşmış durumda, Bu iki bölgedeki yeni projelerde dairelerin fiyatları milyon dolarları buluyor.

Sapphire başı çekiyor
İstanbul''un şu anda en pahalı ultra lüks konut projelerinin başını ise Kiler Grubu''nun Levent''te inşa ettiği 64 kattan oluşan İstanbul Sapphire çekiyor.

Projede yer alan dairelerin fiyatı metrekare bazında 7 bin dolardan başlayıp konumuna göre ile 13 bin 500 dolara kadar çıkabiliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.