Haberler

Kazı Çalışmaları Son Buldu

Tarih: 10 Ağustos 2009

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kınık beldesindeki Xanthos Antik Kenti'nde süren kazıların bu yılki bölümü sona erdi.

Kazı başkanlığını Bordeaux Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Jacques Des Courtils'in yürüttüğü kazının bu yılki bölümünde Fransa'dan 5 öğretim üyesi, 5 Fransız teknik eleman ve 30 işçi görev yaptı.

Kazı Başkanı Fransız Jacques Des Courtils, yaptığı açıklamada, bu yıl yaptıkları kazıda 5. ve 6. yüzyıllara ait seramikler ortaya çıkardıklarını söyledi.

Antik kentin tiyatrosunun restorasyon projesini yaptırdıklarını anlatan Courtils, ''Çok büyük, ama zor bir iş. Tiyatro çok kötü durumda. Binayı restore etmek gerekiyor. Burayı toplamak oldukça uzun ve zor bir iş olacak. Kazı döneminde antik kentin taban taraması için sondajlara devam ettik'' dedi.

Courtils, Xanthos Antik Kenti'nin Likya uygarlığının 6 büyük kentinden biri olduğuna işaret ederek, kazıların bu yılki bölümünde 1. Likya Akropolü'ndeki sarayda sondaj çalışmaları yapıldığını kaydetti.

Kazı Başkanı Courtils, çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi:
''Sondaj çalışmalarında bir devlet binası ortaya çıkarıldı. Kazılarda yeni seramikler, mozaikler ve kentte meydana gelen büyük bir yangının izleri bulundu. Yangının 5. yüzyılda meydana geldiğine ilişkin kesin belirtiler elde ettik. Mozaiklerde onarım ve restorasyon çalışması yapıldı. Mozaiklerin üzeri koruma amaçlı kapatıldı. Ana caddede açma çalışmalarına devam edildi. Kral mezarındaki yazıt temizlendi ve kopyası çıkartıldı. Tiyatronun sahne bölümü ortaya çıkarıldı ve temizlendi. Tiyatronun üç boyutlu rölövesi ve onarım projesi yapıldı, onarıma hazır hale getirildi''

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.