Haberler

Fettah Tamince, Vadi’nin işletmesine talip oluyor

Tarih: 3 Ağustos 2009 Kaynak: Milliyet
Rixos otelleri ve Sembol İnşaat''ın sahibi Fettah Tamince, ekim ayında İstanbul''da yapılacak olan ‘Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası 2009 Zirvesi''ne ev sahipliği yapmak için kolları sıvadı

20 bine yakın kişinin katılacağı söz konusu dev zirve, Harbiye''de inşaatı süren Kongre Vadisi''nde düzenlenecek. Kongre Vadisi''nin inşaatını da Tamince''nin şirketi Sembol İnşaat ve Antalyalı Taca İnşaat birlikte yapıyor. Tamince, şimdi de Kongre Vadisi''ni işletmesini almak için hazırlıklara başladı.

‘İhale açılırsa giriyoruz''
Tamince, bu ay içinde ‘Maçka Uluslararası Kongre Sarayı Tesisleri ve Fuar İşletmeciliği'' adlı yeni bir şirket kurdu. 250 bin lira sermayeli şirketin ortakları Fettah Tamince, kardeşi Fatih Tamince, Tamincelere ait ‘FTG Gayrimenkul Yatırım Turizm ve İnşaat'' şirketi ile işadamları Güngör Çepni ve Halit Mehmet Çınarlı oldu.

Tamince, "Yeni şirketi Kongre Vadisi''nin işletmesiyle ilgili bir ihale açılırsa girmek için kurduk. Kongrecilikte çok tecrübemiz var. Özellikle Antalya Sungate, Ankara ve Konya Rixos... Türkiye''de konferans salonları ve kongrecilikte çok ciddi bir kapasitemiz var. İstanbul''a da özel ilgimiz var. Belediye buranın işletmesiyle ilgili ihale açarsa, ihaleye gireceğiz" diyor.

Kongre Vadisi bittiğinde Türkiye''nin en önemli kongre ve toplantılarına ev sahipliği yapacak. Bu dev tesisin açılışı ekim ayındaki IMF ve Dünya Bankası Kongresi ile yapılacak.

Proje, bölgeyi yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açtığı iddiasıyla dava konusu olmuştu. Dava devam etmesine karşın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 3 Ocak 2008''de Kongre Vadisi''nin inşaatı için ihale düzenlemiş, gecikmesinde sakınca bulunan acil durumlarda hızlı ihale yapılmasına imkân veren 21-b maddesine göre yapılan ihaleyi Sembol İnşaat ile Taca İnşaat ortak girişimi kazanmıştı.

Dev proje eylülde bitiyor
Harbiye''deki Kongre Vadisi''nin, 6 - 7 Ekim tarihlerinde yapılacak olan IMF ve Dünya Bankası Zirvesi''ne yetiştirilmesi için yaklaşık 3 bin işçi 24 saat çalışıyor. Bu dev organizasyona tüm dünyadan 20 bine yakın kişinin katılması bekleniyor.
İstanbul''un 2010 Kültür Başkenti olarak seçilmesi nedeniyle, kompleks önümüzdeki sene de birçok etkinliğe sahne olacak.

Kongre Vadisi''ndeki inşaatın eylül ayı başında bitirilmesi bekleniyor. Projenin 8 bin 610 metrekaresi Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu ve 110 bin 950 metrekaresi de kongre merkezi inşaatı olmak üzere toplam kapalı inşaat alanı 119 bin 560 metrekare büyüklüğünde.

Kongre merkezi, Hilton Oteli ile Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı arasındaki zeminde inşa ediliyor.

12 katlı olacak
Yedi katı yer altında, beş katı da yer üstünde inşa edilen kongre merkezinde 3 bin 500 kişilik kongre salonu, 4 bin metrekarelik beş adet çok amaçlı salon, 1000 adet ofis, 11 toplantı salonu, 3 bin metrekarelik fuaye alanı, 31 bin 800 metrekarelik çok amaçlı alan ve 800 araçlık da otopark yer alıyor.

Daha önce 6 katı yer altında, beş katı da yer üstünde olmak üzere 11 katlı olarak inşa edileceği açıklanan komplekste, yer altına bir kat daha ilave edilerek kat sayısı 12''ye, 83 bin 695 metrekarelik inşaat alanı da 119 bin 560 metrekareye çıkarıldı.

 

 

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.