Haberler

'Likör'e durdurma, stadı tehlikeye attı

Tarih: 12 Ağustos 2009 Kaynak: Sabah
Likör Fabrikası arazisinde yapılan plan tadilatına İstanbul 10. İdare Mahkemesi'nden yürütmeyi durdurma kararı geldi. Ali Sami Yen için de benzer bir davanın olduğunu belirten uzmanlar stadın yıkımının tehlikeye girebileceğini belirtiyor.

İstanbul 10. Ticaret Mahkemesi Ali Sami Yen Stadı bitişiğindeki eski Likör Fabrikası arazisinde yapılan imar planı değişikliği için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar, araziyi TOKİ'den hasılat paylaşımı modeliyle alan Aşçıoğlu İnşaat'ın patronu Yaşar Aşçıoğlu'nda şaşkınlık yarattı. Ancak daha da önemlisi Likör Fabrikası için açılan davanın benzeri, yanı başındaki Ali Sami Yen Stadı için de olması. Bunun stadın yıkımını da tehlikeye sokabileceği belirtiliyor. İstanbul 10. İdare Mahkemesi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin TOKİ aleyhine yaptığı başvuruyu sonuçlandırdı. Nazım İmar Planı değişikliğinin, üst ölçekli imar planları gözetilmeksizin hazırlandığını savunan Oda, plan değişikliklerinin 1/5 bin ölçekli planla yapılmasının 3194 sayılı İmar Yasası ile 5162 sayılı Toplu Konut Kanunu'na aykırı olduğu gerekçesiyle dava açmıştı. Hazırlanan bilirkişi raporunu inceleyen İdare Mahkemesi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca koruma altına alınan parselin üzerinde eski eser tescilli fabrika ve müştemilatı ile ağaçlar olduğu bu alan ve çevresinin bu varlıklar dikkate alınarak kültür endüstrisine dayalı olarak geliştirilmesinin uygun olacağına dikkat çekti. Bilirkişi raporunda da taşınmaza önce yeşil alan fonksiyonu atfedildiği, 2006'da plan değişikliğine gidilerek 'ticaret' işlevi verildiği, ardından birkaç aşamada değişiklik yapıldığına işaret edildi. Parselde artan yoğunluğu gözönüne alan Mahkeme "Dava konusu işlemde planlama ve kamu yararı ilkeleri ile hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı açıktır" değerlendirmesinde bulundu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. TOKİ'nın bu karara 7 gün içinde itiraz hakkı var. Hatırlanacağı üzere TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından gelir paylaşımı yöntemiyle satışa çıkarılan Mecidiyeköy'deki eski Likör Fabrikası arazisinin ihalesini, Aşçıoğlu İnşaat- Ofton-Meydanbey ve Omak İnşaat Ortak Girişimi kazanmıştı.

Karar Seyrantepe'yi Etkileyebilir
Likör kararının, Ali Sami Yen Stadı'nın yıkılıp ticaret alanına dönüştürülmesine yönelik projeyi de etkileyebileceği belirtiliyor. Uzmanlar, "Likör için açılan davanın aynısı Ali Sami Yen için de var. Bu karar, diğer davada da alınabilir" diyor. Hatta, Seyrantepe ihalesini de etkileyebileceği kaydediliyor. Çünkü Seyrantepe, Ali Sami Yen Stadı karşılığında yapılıyor.

Neden iptal edildi ?
1- İmar Planı değişikliğinin kamu yararı ilkeleri ile hukuka ve mevzuata uygun olmadığına hükmeden mahkeme kararında arazinin planlarının aşama aşama değiştirildiğini belirtiyor. İşte 2006'ya kadar yeşil alan olarak tanımlanan arazide adım adım yapılan değişiklikler: Değişikliği yapılarak, ticaret işlevi veriliyor.
2- Ayrıca plan notları ile işlevi özel koşullu ticaret alanı olarak belirleniyor.
3- 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Notları geçerli kılınarak son değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler de;
*Araziye rezidans ve apart konut kullanımları ekleniyor
*Maksimum bina yüksekliği serbest bırakıldı.

"Adaletin Kestiği Parmak Acımaz"
Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu'nun karar hakkındaki ilk yorumu "Adaletin kestiği parmak acımaz" oldu. Yaşar Aşçıoğlu, karar üzerine yorum yapmaktan kaçınırken aynı davanın Likör Fabrikası arazisi bitişiğindeki Ali Sami Yen arazisi için de olduğunu hatırlattı. Karara şaşırdıklarını kaydeden Aşçıoğlu, konuyla ilgili bugün ya da en geç yarın yazılı açıklama yapacaklarını sözlerine ekledi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.