Haberler

"Saman Ev" Zamanı

Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: NTVMSNBC

Küresel ısınma daha tasarruflu evler yapılması konusunda yapı sektörünü yeni arayışlara yönlendiriyor. Ekolojik ev yapımında en son kullanılan malzemelerden biri de saman. Samandan yapılan evler, "sakla samanı gelir zamanı" sözünü yaşama uyarlayan yapılar. Bu evlerin ilk örnekleri İstanbul Beykoz'da yapılıyor.

Saman Ev projesinin yaratıcılarından Namık Beyazıt anlatıyor: "Saman Ev tamamen ekolojik özel sıkıştırılmış arpa, bugday ve pirinç samanından, saman balyalarından meydana geliyor. Özel sıkıştırılmış, tamamen ekolojik bir yapı sistemidir.Saman Ev kışın sıfırın altında yirmi dereceye kadar, yazın da yaz sıcaklarında da hiç bir aktif enerjiye ihtiyaç duymadan yaşanılabilen rahat depreme dayanıklı, yangına dayanıklı ve tamamen ekolojik bir yapı sistemidir.Biz yaklaşık 100 metre alan üzerine bu binayı inşa ettik ve doğadan 100 metrekare işgal ettik oradan aldık ama bunu 130 metre olarak tekrar çiçek ve çimen bahçesine dönüştürdük, doğayı bozmamak için."

Saman ev şimdilik Türkiye'de bir ilk. Evde soba, kalorifer ve doğalgaz gibi hiç bir ısıtıcı birime gerek duyulmadan rahatlıkla yaşanabiliyor.

Saman ev'i oluşturan en önemli ögeler, saman balyaları, cam doğrama sistemi ve evin sıvası. Üç cam tabakadan oluşan sistem güneş ışınlarının eve girmesini sağlayarak, evdeki enerjinin dışarıya gitmesini engelliyor. Bu şekilde samanın bilinen kullanım alanları dışında oldukça önemli bir inşaat malzemesi olabileceği vurgulanıyor. Ayrıca bu evler dört hafta gibi bir sürede bitirilebiliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.