Haberler

Üşümezsoy''un deprem tahmini

Tarih: 14 Ağustos 2009 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi''nin 10. Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında Yalova Ticaret ve Sanayi Odasınca (YTSO) Uğur Mumcu Kültür Merkezi''nde düzenlenen ''''Beklenen Marmara Depremi Hakkında Gelişmeler ve Yeni Araştırmalar'''' konulu panelde, son araştırma sonuçlarına göre Yalova-Adalar hattında deprem meydana gelmeyeceğini söyledi.

Yalova ve Gölcük''ün 17 Ağustos depremini en şiddetli yaşayan yerler olduğunu hatırlatan Üşümezsoy, şöyle konuştu:

''''Bütün tartışmalar, Yalova ve Çınarcık boyunca bulunan fay hattının kırılmadığı, bundan sonraki adımda hattın kırılacağı yönündeydi. Biz ise bu hattın Hersek Deltası''nın batısına kadar ilerlediği ve Çınarcık ilçesinin ucuna kadar kırıldığını vurgulamıştık. Artçı depremler de hep bunu gösterdi ama arkadaşlar 17 Ağustostan sonra ısrarla sıradaki depremin Yalova''dan başlayıp adalara gideceğini, Çekmece''den Marmara''yı boydan boya geçeceğini söyledi. Bu spekülatif bir tezdi.''''

Üşümezsoy, Esenköy''den başlayarak İmralı''ya uzanan hattın yaklaşık 50 yılda bir deprem ürettiğini belirterek, şöyle devam etti:
''''17 Ağustos''ta kırılan fay Esenköy''e kadar geldi. Bundan sonraki adım bana göre Esenköy''den İmralı Adası''nın güneyine doğru uzanan hattır. Bu hat kırılırsa 7 şiddetlerinde bir deprem yapar. ''Bu hat ne zaman kırılır'' sorusunu sorarsanız 1999 depreminin aynısı 1717''de oldu. Bir taraf Düzce''de, bir taraf Çınarcık''ta kırıldı. Daha sonra 1766 depremi Mudanya''da oldu. Dolayısıyla arada 40-50 yıl var.''''

İstanbul depremi senaryolarına da değinen Üşümezsoy, ''''Adalar ve İstanbul''da olacak depremin 7,5 büyüklüğünde olacağı söyleniyor. Bu şiddetteki bir deprem hem İstanbul''u hem bu tarafı yıkardı ama tarihi kayıtlara baktığımızda daha önce böyle bir deprem olmuş olsaydı ne Ayasofya''nın ne Galata Kulesi''nin ne de Rumeli Hisarı''nın kalması lazım. Şu anda adalar hattında stres birikmiyor'''' diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.