Haberler

Galler Prensi St Paul Üzerindeki Mimarı Devirmeye Çalıştı

Tarih: 21 Ağustos 2009 Yazan: Robert Booth Çeviren: Derya Yazman

One New Change, St Paul Katedrali''nin yanındaki 500 milyon Pound''luk ofis ve alışveriş kompleksi.
Fotoğraf: Graham Turner

Galler Prensi, St Paul Katedrali''nin yanındaki 500 milyon Pound''luk ofis ve alışveriş kompleksini yapan mimarı devirmek için lobi yapıyor. Guardian, işin arkasında, prensin tercih ettiği tasarımcılardan biri olduğunu öğrendi.

One New Change''i tasarlamak üzere Jean Nouvel ile ortak çalışan geliştirici, Christopher Wren''in baş yapıtı olan St Paul Katedrali''nin duyarlı bir yönünü ortaya koymak için prens tarafından alternatif mimarın talep edildiğini ortaya çıkardı.

Land Securities''e yazılan gizli mektupta, prensin Britanya''nın en büyük ticari geliştiricilerinden birinin tasarımında yanlış bir yaklaşım sergilediğini açıklaması üzerine, geliştirici kendini kötü hissetti. Tasarımda St Paul''ün ortaya çıkmasına izin verilmesi gerektiğini ve yardım etmek için de kendi mimari danışmanlarını teklif ettiğini söyledi.

Mike Hussey, "Bana Nouvel''i seçtiklerini yazdı ve bizim onun tercih ettiği mimarlarla tanışmamızı önerdi," dedi. Sonra Land Securities''nin Londra yöneticisi, "O, planları görmedi ve sadece mimar seçeneği hakkında şikayette bulundu. O, yenilikçi birini istemedi," dedi.

2005''de gönderilen mektuptaki Charles''in müdahalesi, Britanya''nın silüetini şekillendirici gizli rolleri üzerinde geniş kapsamlı bir araştırmayı gün ışığına çıkardı.

Araştırma, onun mimarlık ve planlama üzerindeki rolüne dikkat çekiyor ve şunu belirtiyor:

- Onun yardımcıları, Britanya''nın en büyük inşa projelerinde çalışan Terry Farrell, Richard MacCormac, John McAslan ve Alan Baxter''ın planlarını sürekli irdeledi.

- İngiliz Miras Başkanı''na, kabine kurulunun, Londra''daki Smithfield Marketi''nin 200 milyon Pound''luk gelişimini engellemesi talebinde bulunduğunu söyledi. Talebi reddedildi ve yardımcıları şimdi yeni planların onaylanması için talepte bulundu.

- Onun mimari konuda gösterdiği hayırseverlik Britanya''da 17.000''den fazla eve yatırıldı. Bu evler geçen sene ülkenin en büyük müteahhitlerinden biri tarafından yapıldı.

Geçen hafta, yeni meseleler söz konusuydu. Bunlar, Katarlı geliştiricisini Richard Rogers''ı işten kovmaya başarıyla ikna ettikten sonra, 5 tasarım firmasıyla Chelsea Barracks''ın planlarını yapmak üzere seçilen mimar hakkındaki yaklaşımına karşı prensin tepkisi idi. Prens, alışkanlık olarak çağdaş mimarlara karşı çıkıyor ve tarihi geçmişinin ticari bir modele dayanmasını savunuyor.

RIBA''nın başkanı Sunand Prasad, One New Change ''de "küstah" ve "kinci" gibi kelimeler kullandı ve geçen akşam "geri adım atması" için çağrıldı.

Prasad, "Prens bizim anayasamız altında alışık olmadık bir güce sahip. Fakat bu güç, ülkedeki günlük meselelerle başa çıkmaya yönelik bir düzenleme göstermiyor," dedi. "Bu yok olmaya yönelik çok tehlikeli bir yol. Bu bina için açık bir yarış söz konusu ve sonra zaman geçer, neticeyi etkileyecek özel güç arayışında biri gelir," diye de ekledi.

Clarence House, Nouvel''in işe atanması üzerine 2005''de gönderilen gizli mektubu doğruladı. Mimar, uluslararası yarışmaya katılma hakkı kazandı ve tasarımlar, Londra Derneği planlama makamlarına yönelik düzenlendi. Çağdaş mimarinin patronu Hussey, prensin "uygun değil" önerisine karar verdi ve teklifi reddettiğini yazdı.

Clarence Evi konuşmacısı Charles''a, St Paul''ün Londra silüetindeki "ilham verici" statüsünün korunmasını söyledi. Fakat, bu fikir prensin özel yazışmasında reddedildi.

Yardımcıları, çevreyi inşa etmede prensin görüşlerini paylaşmakta yetkili olduğuna inanıyor ve Trafalgar Meydan''ındaki Ulusal Galeri, Chelsea''deki Kraliyet Hastanesi, Paternoster Meydanı ve St Paul''nın yanı gibi önemli ulusal gelişimleri ortaya koyduğu için onu savunuyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.