Haberler

Kapalı Çarşı''nın örtüsü değişecek

Tarih: 7 Eylül 2009 Kaynak: Olay
Osmanlı Çarşıları içinde en büyük kapalı çarşı kompleksine sahip olan Bursa''da, Osmangazi Belediyesi''nin tarihi alanlara yönelik yapmış olduğu çalışmalar devam ediyor. Osmangazi Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasın korunmasına yönelik projeleriyle birlikte kentin merkezi noktalarının restorasyonu için harekete geçti. Uzun Çarşı''yı, pazar görünümünden kurtaran ve üzerini uzay çatı ile kapatan belediye, şimdi de Kapalı Çarşı''nın üzerini değiştirmeyi planlıyor.

Esnaf Kazanacak...
Yaptıkları çalışmalarla Bursa''yı tarih ve kültür açısından canlandırdıklarını ifade eden Dündar, Kapalı Çarşı esnafının ekonomik açıdan zenginleşmesini sağlamak için üst örtüsünün değişeceğini söyledi. İnsanların sosyal ve ekonomik yaşamlarının sürekli bir şekilde değişime uğradığının altını çizen Dündar, şöyle konuştu:

"Alışveriş merkezleri dünyada yaygınlaşmış ve Türkiye''de ihtiyacın fazlası kadar açılmıştır. Bu merkezlerin Bursa''da ki sayısı da son yıllarda artmıştır. Bu gibi yerler, bizim geleneksel alışveriş tarzımızı değiştirdi. Değişik kampanyalar düzenleyerek müşteri çekiyorlar. Bu süreçte çarşı esnafımız, yeninin yanında eski kalmış oluyor. Kendini yenileyememenin vermiş olduğu sıkıntılar nedeniyle esnafımız ekonomik açıdan geri kaldı. Özellikle tarihi çarşımız, geleneksel olarak dededen ve babadan bulduğu şekilde işlerini yürütüyor. Yeniliği takip edemiyor. Bu süreçte de esnafın ekonomik kazancı da azalmış oluyor. Bizim orada yaptığımız çalışmalarla çarşımız, dünyanın en büyük kapalı alışveriş merkezi haline geldi. Hedefimiz Büyükşehir Belediyesi''yle birlikte Hanlar bölgesini eski hürriyetine büründürmektir."

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.