Haberler

Erdoğan: Yerin dibinde adeta bir şehir kurduk, Kongre Merkezi rüyamızdı

Tarih: 18 Eylül 2009 Kaynak: Radikal
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Harbiye Kongre Vadisi''nde yaptırılan İstanbul Kongre Merkezi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Kültürde, sanatta sıçramayı yapamazsanız, medeniyet yarışında yoksunuz" dedi. Açılış töreninde konuşan Erdoğan, çatısı altında bulunulan bu eserin, yerin altında yedi kat, yerin üstünde de beş kat olmak üzere 120 bin metrekarelik bir alan olduğunu ve anlaşma süreleriyle birlikte ele alındığında 13 ay gibi bir zamanda bitirildiğini söyledi. "Türkiye, yeniden tarihe dönüyor, yeniden ayağa kalkıyor" diyen Erdoğan, "Çünkü benim ülkemde ne yazık ki 10 yılları aşan sürede başlayıp da bitirilemeyen eserler var. Artık bunlar geride kaldı" dedi.

ABD dışında üç yerde
Türkiye''nin IMF ve Dünya Bankası toplantısına hazır olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti: "Amerika dışında üç yerde IMF ve Dünya Bankası toplantısı yapıldı bugüne kadar... Yıl 1955 bir kez daha Türkiye''de yapıldı. Sonra Singapur. Üçüncü kez de 6-7 Ekim tarihlerinde İstanbul''da, bu salonda, bu kongre merkezinde yapılacak. Peki nasıl oldu bu?

Nasıl aldınız bunu? IMF ile birçok görüşmelerimiz var. Bunlar da devam ediyor. Bütün bu görüşmelerin arasında bir taraftan bu yarışın içinde şurayı yaptık. Ve hepsinden öte yerin dibinde adeta bir şehir kuruldu. Tarihte bunun benzerleri vardır ama bakın şimdi de bu adım atıldı."

"Habitat II ile başladı"
Belediye başkanlığı döneminde başlattığı Kongre Vadisi çalışması olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Lütfi Kırdar ile bunu başlattık. Ve ilk defa uluslararası boyutta çok büyük bir toplantılı Habitat II toplantısını orada yaptık. Bu toplantı ile Kongre Vadisi İstanbul''un gündemine düştü. O gün bugündür bu bizim rüyamızdı. Lütfi Kırdar çok kısa sürede o zaman bitirildi, hazırlandı. Ama biz onu yeterli görmedik. Dedik ki Kongre Vadisi ise Cemal Reşit Rey, Lütfi Kırdar, Cemil Topuzlu, yeni yapacağımız bu merkez ve Muhsin Ertuğrul" dedi. Muhsin Ertuğrul''un yıkımıyla alakalı açıklamalarını yaptığı zaman bazı çevrelerin adeta kıyamet kopardıklarını ifade eden Erdoğan, şöyle dedi:

Sanatçıya ‘anlam''lı mesaj
"Biz daha güzelini, daha iyisini burada yapacağız. 600 kişilik bir salon olacak, sahne çok daha farklı olacak dediğimiz zaman buna inanmadılar. Olumsuz kampanyalar yaptılar. Peki bu olumsuz kampanyaları yapanlar, Muhsin Ertuğrul bitti acaba hangi yüzle gelip diyecekler ki ‘Nasıl olmuş?''.

Ne derlerse desinler biz yolumuza devam ediyoruz. Sanat camiasının temsilcilerine söylüyorum, bizi yanlış anlamaya devam etmeyin bırakın bu işleri. Yeter ki siz sanata ideolojileri değil, sanata fikrinizi, düşüncenizi katın da bu ülkeye bir şeyler kazandırın."

Lütfi Kırdar''la iç içe
Erdoğan, Büyükşehir Belediyesi''nce Harbiye Kongre Vadisi''nde yaptırılan İstanbul Kongre Merkezi''nin açılışında yaptığı konuşmada, yeni yapılan kongre merkezi ile Lütfi Kırdar''ın bütünleştiğini ve tünel geçitleriyle birbirine bağlandığını, Muhsin Ertuğrul ile zaten yan yana olduğunu kaydetti. Erdoğan, "Şimdi Cemil Topuzlu ile de burayı bütünleştireceğiz.

Sadece açık hava tiyatrosu olarak görev yapmayacak. Onun üstünü de mobil açılıp kapanan bir çatıyla örteceğiz. Kışın da oradan istifade eder hale geleceğiz. Böylece bu bölgede yapılan etkinlikler uluslara-rası noktada bir şey olduğu zaman, ‘Acaba şu olur mu, olmaz mı'' diye bizi düşündürtmeyecek. Bunların hepsi rahatlıkla bu bölgede yapılabilir" diye konuştu.

AKM''yi eleştirdi
Yatırımları yaptıkça bunların olduğunu, bu merkez yapılırken de dört kez ziyaret ederek inşaat durumunu gördüğünü anlatan Erdoğan, "İnşaat işi telefonla, talimatla olmuyor" dedi. Atatürk Kültür Merkezi''nin temelinin 1946 yılında atıldığını ve 1969 yılında açıldığını anımsatan Erdoğan "Farkı anlatmaya gerek var mıydı? Halep oradaysa arşın burada" diye konuştu.

Kongre merkezinde Dünya Bankası ve IMF toplantılarının gerçekleşeceğini de anımsatan Erdoğan, burada 850 tane baş başa görüşmenin yapılabileceği oda bulunduğunu, açık hava tiyatrosuyla merkez arasının yayalara açık hale getirildiğini ifade etti. Türkiye''deki yapılan kongrelerin yüzde 85''inin İstanbul''da gerçekleştiğini anlatan Erdoğan, "İstanbul, artık dünyada ve Avrupa''da farklı bir konuma yükseliyor. İstanbul, artık dünya kenti ve adını duyurmuş durumda" dedi.

IMF''ye baston benzetmesi
Soruları da yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Büyüme hedefleri ve piyasaların, IMF''den gelecek paraya bağlı olduğu açıklamaları ile ilgili bir soruya, "Biz büyüme hedeflerimizi IMF''den gelecek paraya göre hesaplamadık. Mevcut durumumuza göre hesaplanmıştır. Tüm orta vadeli program çalışmalarımızı da buna göre yaptık. Kendi ayaklarımızın üzerinde durma gayreti içerisindeyiz. Bastonla yürüme niyetinde değiliz. Adımlarımızı da buna göre atıyoruz" yanıtını verdi.

Salonda protesto
Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkmasından hemen sonra salonda bulunan bir grup tarafından slogan atılarak protesto gösterisi yapıldı. Güvenlik görevlilerince bu grup salon dışına çıkartılırken, davetliler de söz konusu grubu yuhaladı. Başbakan Erdoğan da, "Bu tür hazımsızları kaale almaya gerek yok. Şu salona girecek kadar özgür oldukları halde bunu hazmedemiyorlar. Bunu anlayış ve hoşgörüyle karşılıyoruz. Öğrenecekler. Türkiye''nin aydınlık yarınlara gidişini engelleyemeyecekler" dedi.

Gözler İstanbul''da olacak, 1500 gazeteci bekleniyor
IMF - Dünya Bankası yıllık toplantılarının, 1930''daki Büyük Buhran''dan sonra yaşanan en büyük ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde İstanbul''da gerçekleştirilmesi önem taşıyor. Bu yılki toplantıların merkezinde küresel kriz ve bu krizden çıkışın yolları yer alacak.

Bu nedenle de tüm dünyanın ilgi odağı İstanbul olacak. Yıllık toplantılar, bu yıl 6-7 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi''nde yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen ve ‘Türkiye''nin en büyük kongre ve kültür merkezi'' olduğu bildirilen açıklamada, 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul''da, kentin kültürel geçmişini öne çıkaran projelerin yanı sıra geleceğe yönelik projelerin de gün saydığı ifade edildi. ‘İstanbul Kongre Merkezi''nde ilk olarak IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantılarının yapılacağı, toplantıya yapılan başvurulara göre, 5-6 bini yabancı olmak üzere toplamda 13 bin civarında kişinin katılmasının öngörüldüğü, toplantıları 400''ü yurtdışından 1500 basın mensubunun izlemesinin bekleniyor. 400 kişilik basın merkezi oluşturuldu.

Trafik yer altına alındı
19 bin metrekarelik alanda inşa edilen ‘İstanbul Kongre Merkezi'', ulusal ve uluslararası platformda hizmet verecek. İstanbul Kongre Merkezi''ni trafikten arındırmak ve bütünlüğü sağlamak için bir tünel de yapıldığı belirtilen açıklamada, tünelin üzerinde çok amaçlı sergi alanlarının oluşturulduğu kaydedildi. Yer altına alınan trafiğin geçtiği tünelin toplam uzunluğunun 485 metre olduğu, bu alanda sadece acil durumlar için kullanılacak servis yolu bağlantısının yapılacağı ifade edildi.

Muhsin Ertuğrul yeniden
‘İstanbul Kongre Merkezi''nde modern şekilde yeniden inşa edilen Muhsin Ertuğrul Sahnesi ile Açık Hava Tiyatrosu''nun yanı sıra çok amaçlı salonlar da yer alıyor. Toplam beş kattan oluşan ve 600 seyirci kapasiteli Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''nda, sanatçı odaları, fuaye, kafeterya ve kütüphane bulunuyor. Harbiye Açık Hava Tiyatrosu''nun aynen korunduğu, yeni bir sanat ve kültür merkezi anlayışıyla, ‘denize açılan meydan'' konseptinin oluşturulduğu vurgulandı. Bu kapsamda Açık Hava Tiyatrosu önünde oluşturulacak meydan ile üst kattaki Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''nu da içine alan meydan arasındaki yeşil bandın korunacağı ifade edildi.

Nobel ödüllü ekonomistler İstanbul''da
Yıllık toplantılar öncesinde 3-5 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek seminer ve panellere dünyaca ünlü ve Nobel Ödülü sahibi ekonomistler de konuşmacı olarak katılacak. Dünyaca ünlü yatırımcı ve milyarder George Soros''un 3 Ekim''de konuşma yapacağı seminerlerde küresel kriz tartışılacak. Üç gün sürecek olan seminerler için İstanbul''a şu ünlü ekonomistler geliyor:

Nouriel Roubini: Yaptığı öngörülerin tutması nedeniyle ‘kahin'' diye anılıyor. ABD Merkez Bankası (FED) ve IMF''de çalışan Roubini, 2006''da ABD''deki mortgage krizini önceden görerek uyarılarda bulunmuştu. Roubini, halen New York Üniversitesi''nde öğretim üyesi.

Stanley Fischer: 1988-1990 döneminde Dünya Bankası''nda Başkan Yardımcılığı Başekonomist olarak görev yaptı. 1994-2001 döneminde ise IMF Birinci Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. Fischer, 2005''ten beri de İsrail Merkez Bankası Başkanlığı''nı yürütüyor.

Joseph Stiglitz: ABD''li ekonomist 2001''de Nobel Ödülü''nü kazandı. Dünya Bankası''nda Başekonomisti olarak görev yaptı. ABD''nin eski Başkanlarından Bill Clinton''ın da ekonomi danışmanıydı. Stiglitz, Columbia Üniversitesi''nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Program 30 Eylül''deki raporla başlayacak
Program akışına göre, 30 Eylül''de IMF Finans Danışmanı, Para ve Sermaye Pazarları Bölümü Direktörü Jose Vinals tarafından ‘küresel finansal istikrar raporu'' açıklanacak.

IMF Ekonomi Danışmanı ve Araştırma Bölümü Direktörü Olivier Blanchard 1 Ekim Perşembe günü ‘Dünya Ekonomik Görünümü'' raporuna ilişkin basın toplantısı düzenleyecek. Söz konusu rapor, 1 gün önce ambargolu olmak kaydıyla basın mensuplarına dağıtılacak.

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ile IMF Yönetici Direktörü Dominique Strauss-Kahn 2 Ekim Cuma günü ayrı ayrı basın toplantısı yapacak.

3-5 Ekim arası seminerler programına ayrılırken, 3 Ekim''de Avrupa, Orta Asya ve Sahraaltı Afrika bölgelerine ilişkin ekonomik görünüm konuları ele alınacak.

Ayrıca resmi programda olmayan, G7''de yer alan ülkelerin finans ve maliye bakanlarının bir araya geleceği bir toplantı da 3 Ekim''de gerçekleştirilecek.

Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC) ise 4 Ekim''de toplanacak.

Aynı gün öğleden sonra IMFC Başkanı Youssef Boutros Ghali ve Dominique Strauss-Kahn''ın katılımıyla bir basın toplantısı yapılacak.

5 Ekim''de de Kalkınma Komitesi (DC) Başkanı Agustin Carstens, Robert Zoellick ile Dominique Strauss-Kahn basın toplantısı gerçekleştirirken, 6 ve 7 Ekim''de Yıllık Toplantıların ana oturumları yapılacak. 

IMF ve Dünya Bankası Yıllık Toplantıları 7 Ekim''de gerçekleştirilecek kapanış oturumu ile sona erecek. Ayrıntılı program önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Maliyeti 330 milyon TL, yedi katı yer altında
Temeli 14 Şubat 2008 tarihinde atılan ve yedi katı yeraltında, beş katı yer üstünde inşa edilen kongre merkezi 330 milyon TL''ye mal oldu.

Son sistem teknolojinin kullanıldığı ve canlı yayın ile simultane çeviri odalarının da olduğu merkezde 3 bin 500 kişilik çok amaçlı salon dışında 500 metrekare ile 1300 metrekare arasında değişen farklı büyüklüklerde beş adet salon bulunuyor.

IMF toplantısı için 1000 adet 20 metrekare büyüklüğünde çalışma ofisi oluşturuldu.

İstanbul Kongre Merkezi''nde, 850 araç kapasiteli bir otopark kullanıma sunulacak. IMF ve Dünya Bankası''nın toplantısı için 10-15 bin kişi bekleniyor. 

İstanbul''un 6-7 Ekim 2009''da ev sahipliği yapacağı Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası''nın 2009 Guvernörler Toplantısı''nın yapılacağı ‘Harbiye Kongre Vadisi''nin yetiştirilmesi için 3 bin işçi 24 saat aralıksız bir şekilde çalıştı.

İstanbul Kongre Merkezi aynı anda 850 görüşme yapabilecek odaları olan bir merkez olarak dikkat çekiyor.

8 bin 610 metrekare Muhsin Ertuğrul, 110 bin 950 metrekare de kongre merkezi inşaatı olmak üzere toplam kapalı inşaat alanı 127bin metrekareye kadar ulaşıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Kongre merkezinin, Hilton Oteli ile Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı arasındaki bir zeminde kotlar korunarak ve üzerine üst yapı yapılmadan yerin altına inşa edildiğini belirterek üstte sadece asansör kuleleri, merdivenler ve ışık kulesi bulunduğunu söyledi.

Oteller doldu taştı, 185 ülkeden gelen var
VİSİTUR''dan alınanan bilgiye göre, Kongre Vadisi civarındaki lüks otellerinde ekim ayının ilk haftası doluluk oranı yüzde 90''ı buldu.

Başta Dünya Bankası ve IMF üyesi 185 ülkenin resmi heyetleri olmak üzere uluslararası gözlemciler, özel sektör temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve basın mensuplarından oluşan katılımcılara 45 lüks otelde geceliği ortalama 250 avrodan 6 bin oda tutuldu.

Otellerin kriz nedeniyle yüzde 30-50 indirim uygulaması sonucunda, ortalama oda fiyatları 250 avroya kadar geriledi.

185 üye ülkenin aralarında maliye bakanları, merkez bankası başkanlarından oluşan resmi heyetleri için kongre merkezi civarındaki 4 ve 5 yıldızlı otellerde 3 bin 650 oda bu süre için ayrıldı.

Resmi heyetler için ayrılan odaların fiyatları 250-350 avro arasında değişirken, özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve basın mensupları için yapılan rezervasyonların geceliği 20 avrodan başlayıp 5 bin avroya kadar çıkıyor. Böylece, IMF ve Dünya Bankası aracılığıyla 9 günde 6 bini aşkın oda için ödenecek fatura 15-20 milyon avro olacak.

Başbakan Erdoğan, 1998 yılında kongre turizmi alanında dünyada 49. sırada olan İstanbul''un, 2008''te 15. sıraya yükseldiğini belirterek, "Bu yatırımla artık Türkiye ilk 10''a adaydır. İstanbul, dünyada kongreler denince ilk akla gelen 20 şehir arasında yer alıyor. Hedef önce ilk 10''a girmek, sonra ilk 5''e girmek" dedi. Erdoğan, "İstanbul geçmişte çok kötü yönetildi. Son yaşanan sel felaketinin bedelini birileri bizlere kesmeye çalışıyor. Orada yaşayanlar bizim tutumlarımızı bilir, kaçak yapılaşmaya karşı takındığımız tavrı bilirler" diye konuştu.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.