Haberler

İstanbul''un taşı toprağı küresel finans üssü olacak

Tarih: 5 Ekim 2009 Kaynak: SabahHükümetin uzun süredir dile getirdiği İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İFM) projesi, IMF-Dünya Bankası''nın İstanbul''da yapılan yıllık toplantısında uluslararası kamuoyuyla paylaşıldı. İFM projesinin stratejisi ve eylem planını açıklayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, vizyonlarının, İstanbul''u öncelikle bölgesel, nihai olarak da küresel bir finans merkezi konumuna getirmek olduğunu söyledi. Projeye büyük önem verdiklerini belirten Babacan, yaşanmakta olan küresel krizin, Türkiye''nin İFM projesi çalışmalarını daha da hızlandırdığını, kriz sonrası yatırımlarını artırması beklenen uluslararası finans kuruluşlarının önünde, İstanbul''un değerlendirilmesi gereken güçlü bir seçenek olarak yer alması çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Yüksek Konsey Kurulacak
Bu projenin sadece İstanbul''un değil, bütün Türkiye''nin projesi olacağını vurgulayan Babacan, "Tüm çalışmaların ülke genelinde geçerliliği olacaktır. İstanbul''un belli bir bölgesi de finans merkezi olarak belirlenmemiştir" dedi. Babacan''ın verdiği bilgiye göre, İFM çalışmalarını sürdürmek üzere oluşturulacak yapıda üstte siyasi iradeyi temsilen İFM Yüksek Konseyi yer alacak. Bu konseye bağlı olarak Danışma Kurulu oluşturulacak.

İstanbul Finans Merkezi eylem planı
- Hukuk altyapısı güçlendirilecek
- Uyuşmazlıkların etkin çözümü için mahkemelerde ihtisaslaşma sağlanacak.
- İstanbul merkezli tahkim merkezi kurulacak, kurumsal arabuluculuk sunulacak.
- Ticaret, borçlar yasa tasarıları ve hukuk mahkemeleri tasarısının yasalaşması için çalışma yapılacak.
- Avrupa Birliği Direktiflerine uyumlu yapı için Sermaye Piyasası Kanunu''nda değişiklik yapılacak.

İnsan kaynakları geliştirilecek
- İlköğretimden itibaren öğrencilere temel finans ve ekonomi formasyonu kazandırmak amacıyla müfredata bazı dersler eklenecek.
- Üniversitelerde belirli bir seviye belirlenerek, mezuniyet öncesi yabancı dil bilgisinin zorunlu hale getirilmesi gibi seçenekler değerlendirilecek.
- Her bir üniversite içinde finans odaklı merkezler için ''''Kariyer Planlama Merkezleri'''' oluşturulacak.
- Finans sektörüne yönelik insan kaynağı (yetenek) havuzu oluşturulacak.
- İstanbul finans konusunda yüksek lisans ve doktora merkezi haline getirilecek.

Finansal ürün çeşitliliği artırılacak
- Gayrimenkul yatırım fonu ve girişim sermayesi yatırım fonu gibi yeri ürünlere ilişkin düzenleme yapılacak.
- Yabancı şirketlerin kotasyonunda gereken Maliye Bakanlığı izni kaldırılacak.
- Faizsiz finansman araçlarına ilişkin altyapı geliştirilecek. Körfez sermayesine yönelik sermaye piyasası araçları ve takas bağlantısı projesi hayata geçirilecek.
- İstanbul Altın Borsası bünyesinde efektif ve döviz piyasası kurulacak.
- Karbon piyasası oluşturulacak: Karbon ve sera gazı salım ticaretine başlanacak.
- Enerji ürünlerine ve emtiaya dayalı spot ve vadeli piyasalar geliştirilecek.

Basit vergi sistemi oluşturulacak
- Gelir Vergisi Kanunu yeniden yazılacak.
- Vergi Usul Kanunu tümüyle gözden geçirilecek.
- BSMV başta olmak üzere aracılık maliyetlerini artıran yüksek vergiler kademeli olarak düşürülecek.
- Gelir İdaresi Başkanlığı''nda finansal sektör konusunda uzmanlaşmış bir birim kurulacak.
- Borsada şirketlerin halka açılmasının teşviki amacıyla vergi dahil her türlü önlem alınacak.

Proje, Yüksek Planlama Kurulu''ndan geçti
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Yüksek Planlama Kurulu''ndan geçen ve maliyeti açıklanmayan IFM projesinin tanıtıldığı toplantıya, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte katıldı.

Görüşler

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince: 5 yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz
Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, toplantıya ilginin fazla olduğuna işaret ederek, "Bu ilgi bile bize bu şehrin büyüklüğünü gösteriyor'''' dedi. Özince, İstanbul''un finans merkezi olması projesi üzerinde 5 yıldır çalıştıklarını, Türk bankacıları olarak son derece mutlu ve gururlu olduklarını belirtti. Ersin Özince, Türkiye''nin son 30 yılı açık piyasa uygulamaları ile geçirdiğini, bu konuda başarılı olunduğunu söyledi.

IIF Başkanı Josef Ackermann: Konuşmamız bile ilerlemenin kanıtı
Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Yönetim Kurulu Başkanı Josef Ackermann, IIF Yıllık Üye Toplantısı kapsamında düzenlenen yuvarlak masa toplantısında, İstanbul''un finans merkezi olması ile önündeki zorluklar ve gelişmekte olan piyasaların krizden çıkışının ele alınacağını belirtti. Dünyada pek çok şehrin finans merkezi olmayı hedeflediğini ifade eden Ackermann, "Burada toplantıda bu konuyu konuşmamız bile bankacılık sektöründe son yıllardaki ilerlemenin, güçlenmenin kanıtı'''' dedi.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen: 50 bin kişiye ek istihdam sağlanacak
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Türkiye''deki büyüme potansiyelinin finansal hizmetlere ihtiyacı artıracak gibi gözüktüğünü belirtti. İstanbul''un finansal strateji belgesinin açıklandığını anımsatan Özen, "Bizim için bu konuyu konuşmak daha kolay hale geldi. Çünkü arkamızda siyasi destek var. Projeyle 50 bin kişiye ek istihdam sağlanacak" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.