Haberler

Çanakkale Boğazı''na köprü startı verildi

Tarih: 5 Ekim 2009 Kaynak: Referans

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çanakkale Boğazı''na köprü yapılması için bakanlık olarak çalışma başlattıklarını, projenin yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirileceğini söyledi.

Gazetecilerin Çanakkale Boğazı''na köprü yapılmasına ilişkin sorularını yanıtlayan Yıldırım, gündemlerinde üç önemli proje olduğunu belirterek, "Bu projelerden bir tanesi İstanbul İzmit Körfezi Otoyolu, ikincisi İstanbul Kuzey Marmara Otoyolu ve boğaz köprüsü, üçüncüsü nihayet Avrupa''dan Trakya üzerinden, İstanbul üzerinden Türkiye''yi Ege''ye Akdeniz''e bağlayacak olan Tekirdağ-Çanakkale Köprü Geçişi ve İzmir Otoyolu''dur" dedi.

10. Uluslararası Ulaştırma Şurası''nda Türkiye''nin 2023 ulaşım ve iletişim vizyonunun belirlendiğini ifade eden Yıldırım, "Bu bağlamda öncelikli projelerden bir tanesi de Çanakkale Boğazı geçişiyle, otoyolu projesidir. Bunun karar da o şurada alınmış oldu. Bunun gereğini yapmak artık bizlere düşüyor" diye konuştu.

100. yıla yetişir
Köprünün ne zaman yapılacağına ilişkin bir soruya da Yıldırım, şu yanıtı verdi: "Tabii, onların bir prosedürü var. ÇED raporları var, belediye imar planları var, güzergâh konusu var. Bunlar adım adım yapılıyor, yapıldıkça da kamuoyuyla paylaşılacak. Bütün işleri baştan halletmezsek, 5 dakikada karar verirsek, 5 yılda çözemeyiz. Ama 2 sene çalışırsak hazırlık döneminde, ondan sonra da engelsiz olarak kısa sürede yapar, milletimizin, Çanakkale''nin hizmetine sunmuş oluruz."

Bakan Yıldırım, bir gazetecinin "Cumhuriyetin 100. yılına yetişir mi?" sorusunu da "Mutlaka olacak, zaten çerçeveyi öyle çizdik, 2023 hedeflerimizde" şeklinde yanıtladı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.