Haberler

"Uygarlık yık ve yapla ifade edilemez"

Tarih: 5 Ekim 2009 Kaynak: Evrensel
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın Ankara Atatürk Kültür Merkezi''ndeki (AKM) müze ve sergi kompleksinin yıkılacağı yönündeki açıklamasına tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın Ankara Atatürk Kültür Merkezi''ndeki (AKM) müze ve sergi kompleksinin yıkılacağı yönündeki açıklamasına tepki gösterdi. Oda tarafından yapılan açıklamada, AKM''nin yıllarca amacı dışında kullanılmasına göz yumanların şimdi "AKM işlevsizleşmiştir" demelerini eleştirildi.

Açıklamada, "Sayın Bakan''ın AKM açılımı bilimsel uyarılara kulak asmamak, Ankara''nın planlama deneyiminde son yirmi yıldır sürekli yaşanan bir yık yap kültürüne ortak olmak anlamını taşımaktadır" denildi.

AKM İşlevsizleştirildi
AKM''nin bulunduğu alanın cumhuriyetin kuruluş yıllarından bu yana kent merkezi niteliğini koruduğu vurgulanan açıklamada, kurulduğu dönemde AKM''nin kentsel bütünleşmenin bir uğrağı olarak sportif ve sanatsal alanların yakınında planlandığına dikkat çekildi. AKM binası 1987 yılında hizmete girmesine karşın, projede yer alan kongre salonu, opera ve bale binası ile tiyatronun ödenek yetersizlikleri gerekçesiyle yıllarca yapılmadığı belirtilen açıklamada, AKM''nin ticari fuarların ve kısa dönemli kültür dışı etkinliklerin "esiri yapılarak" işlevsizleştirildiği kaydedildi. Açıklamada, "Buna sessiz kalanlar ve bu yıkımın zeminini yaratanlar" önce kamuoyuna bir özeleştiri vererek, bu yıkımdaki sorumluklarını ortaya koymalıdırlar. Yıllarca kent meydanlarından insanları, kültürü, sanatı, sporu ve dolayısıyla fiziksel ve ruhsal bütünleşmeyi kovan anlayışlar, şimdi hangi ‘Uygarlıklar Müzesi''nden bahsetmektedirler" denildi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.