Haberler

Rölyefin açılışına katıldı

Tarih: 23 Ekim 2009 Kaynak: Vatan

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Opera Çarşısı''nın yıkılarak, yerine heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan rölyefin açılışına katıldı. Törende konuşan bakan Günay, Devlet Opera ve Balesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Binası ve Devlet Resim Heykel Müzesi''nin bulunduğu bölgeye, Opera Çarşısı''nın yakışmadığını savunarak, "Burası Ankara''nın bir kültür vahasıdır" dedi. Rölyefle, Türkiye''nin bütün kültür haritasının yansıtılmaya çalışıldığını ifade eden Günay, rölyefin, barışı simgeleyen iki beyaz güvercin tasviri ile başlamasının da Türkiye''nin dünyaya verdiği, "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" mesajına dikkat çektiğini söyledi.

Sadece seçkinler kutlamayacak
Bakan Günay, bu tören ile bir hafta sonra yapılacak Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına da başlanmış olduğunu kaydederek, Cumhuriyet Bayramlarının artık yalnızca seçkin bir topluluğun, kapalı mekanlardaki balolarıyla değil, halkın yan yana duruşu, halkın türküleri ve coşkusu ile kutlanacağını belirtti. Günay bu kapsamda, Ankara''nın farklı semtlerinde halka açık gösterilere yapmaya bugünden itibaren başladıklarını kaydetti. Türkiye''nin birçok tarihsel ve kültürel simgesinin bulunduğu rölyefte Anıtkabir''in olmaması ise dikkat çekti. Bakan Günay bir gazetecinin bunun nedenini sorması üzerine, "Anıtkabir karşımızda, onun bir kopyasını yapmaya gerek yok. Bu tamamen Atatürk''ün eseri zaten" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.