Haberler

AKB Ajansı kendini savundu

Tarih: 23 Ekim 2009 Kaynak: CNN Türk
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, "Kabul gören projeler bilinmeden, proje sahiplerini, Ajans çalışanlarını ve Yürütme Kurulunu töhmet altında bırakan, gerçekleri yansıtmayan birtakım söylemlerin ortaya atılmasını büyük bir esefle karşılıyorum" dedi.

Avdagiç, dünyanın en büyük rock grubu U2''nun, 6 Eylül 2010''da İstanbul''da vereceği konserin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısının ardından, gazetecilerin Ajansın projelerine yönelik usulsüzlük ve yolsuzluk iddialarına yönelik sorularını yanıtladı.

Ajansın projeleri kabul etme, değerlendirme ve karara bağlama süreçlerinin kamuoyuna açık olduğunu ve bunların ajansın web sitesinden rahatlıkla görülebildiğini belirten Avdagiç, "Ajansımızda kabul gören projeler bilinmeden, bu konuda değerli proje sahiplerini, Ajans çalışanlarını ve Yürütme Kurulunu töhmet altında bırakan, gerçekleri yansıtmayan birtakım söylemlerin ortaya atılmasını büyük bir esefle karşılıyorum" diye konuştu.

Şekib Avdagiç, kimsenin ortaya konulan emeğe ve gayrete haksızlık yapmaya, bu insanları töhmet altında bırakmaya hakkı olmadığını kaydetti. "Projelerin ranta dayalı olduğu eleştirileri var, bu söylemler neden kaynaklanıyor?" sorusu üzerine Avdagiç, Ajansa, proje alımını durdurdukları güne kadar 1990 proje sunulduğunu, bazı özel konularla ilgili projelerin kabulü ile toplamda 2090 civarında proje girişi olduğunu anlattı.

Bu projelerin yaklaşık 421''inin kabul edildiğini, 1669''unun reddedildiğini belirten Avdagiç, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla bizim, reddedilen 1669 muhatabımız var. Bir taraftan projesi kabul edilmeyen bazı arkadaşların gerçeği yansıtmayan bazı açıklamaları var, diğer taraftan politik anlamda bu işten nemalanmak isteyen birtakım kesimler var. Ama şunu üzülerek görüyorum ki defalarca açıklanmış olmasına rağmen ajansın cari bütçesinin 10 katıymış, Ajans tarafından reddedilen projelerin yapılıyormuş ve bunlara kaynak aktarılıyormuş gibi gösterilmesi inanılır şeyler değil. Türkiye''de ilk kez Nobel ödülü alan yazar Orhan Pamuk''un kitabıyla eş zamanlı devreye girecek Masumiyet Müzesi''nin tefrişatına ajans bir katkı veriyorsa ve buna eleştiri getiriliyorsa el insaf diyorum. Bu kadar önemli şahsiyetlerin yaptığı bu kadar önemli projeleri bile hiç sıkılmadan ve utanmadan bir yağma başlığı altına koymak ne derece doğru, ne derece dürüsttür, bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum."

"Sürekli denetleniyoruz"

Avdagiç, "Projelerin Ajansa veya Hükümete yakın kişilere verildiği" yönündeki eleştirileri ise şöyle yanıtladı:

"Biraz izan, insaf sahibi biri böyle bir proje silsilesi olmayacağını görecektir. Ajanstaki sanat yönetmenlerinin ve direktörlerin geçmişlerine bakıldığında kesinlikle politik bir yapılanmayla oluşmadığını çok net görmek mümkün. Ajansın 200 milyon liralık bütçesini 2 milyar lira göstermek bu işin incelenmediğinin, üzerinde çalışılmadığının en bariz örneğidir. ''Benzinden şu kadar para Ajansa geliyor'' diye bir ifade, kanunumuzla, bütçemizin oluşma şekliyle ilgili en ufak bir teknik çalışma yapılmadığını ortaya koyuyor. Derdimiz, bu projelerin başarıya ulaşması mı, yoksa birtakım haksız ithamlarla iyi işler yapanları kösteklemek mi? Bunu gerçekten anlamakta zorluk çektiğimi ifade etmek istiyorum."

"Projelerin fahiş fiyatlarla gerçekleştirildiği" iddialarının sorulması üzerine Avdagiç, Ajansın, birçok kamu kuruluşundan farklı olarak Başbakanlık, İçişleri, Kültür ve Turizm ile Maliye bakanlıklarının müfettişleri tarafından rutin denetlendiğini, Devlet Denetleme Kurulunun gerekli incelemeleri yaptığını, TBMM KİT komisyonuna hesap verdiklerini anlattı.

Ajansın kaynağını doğru kullanma mecburiyeti olduğunu ifade eden Avdagiç, kamu denetimi dışında her zaman kamuoyu denetimine de açık olduklarını söyledi.

Avdagiç, "Reddedilen projeleri yapılmış ve kaynak aktarılmış, olmayan olayların varmış gibi aktarılmasının art niyetli olduğunu düşünüyorum" dedi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.