Haberler

2 bin yıllık lahit gün yüzüne çıktı

Tarih: 28 Ekim 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Körfez İlçesi Şemsettin Köyü''nde yapılan çalışmalar sırasına bulunan lahit mezarın tescillenmesini sağladı. Yaklaşık 2 bin yıllık ve Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen tarihi eser için gerekli belgeleri hazırlayan Büyükşehir Koruma Kurulu tarafından tescil edilmesini gerçekleştirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi M.Ö 3 bin yılından itibaren insanların yaşamış olduğu Kocaeli''nin, tarihi miraslarına sahip çıkmaya devam ediyor. İzmit''e ait ilk delillerin 12. yüzyıla dayandığı kentimizde Kocaeli''nin her noktasına serpilmiş durumda tarihi eserler yer almakta. Bu olgunun bilinci içinde tarihsel dokuya önem gösteren hizmetlerini sürdüren Büyükşehir tescili yapılmamış tarihi eserlerin tescillenmesini de ihmal etmiyor. Tarihe ışık tutacak ve gelecek nesillere miras bırakılacak eserlerin tescilinin sağlandığı bir çalışma da Körfez İlçesi''nde gerçekleştirildi.

Tescili sağlandı 
Körfez İlçesi Şemsettin Köyü''nde Büyükşehir Belediyesi Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar esnasında bir vatandaşın bahçesinde lahit mezar bulundu. 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen lahidin tescil edilmediğini fark eden Büyükşehirli yetkililer gerekli girişimlerde bulunarak kentin tarihini yansıtan eserin korunması için Koruma Kurulu''na başvurdu. Türklerden önce önemli bir yerleşim yeri olduğu aradan yıllar geçmesine rağmen çok sayıda kalıntının ayakta kalması ile anlaşılan Körfez İlçesi Şemsettin Köyü''nde bulunan lahid mezarın böylece tescil edilmesi sağlandı.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.