Haberler

Harcanan milyonlara ve emeklere yazık!

Tarih: 28 Ekim 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Fatih Şendil

Uşak''ın Eşme ilçesinde hayvanların otladığı meraya kültür merkezi yapmak için 15 yıl önce temel atıldı. Yıllarca atıl kalan inşaat, 2009 yılının başında tamamlandı. Ama modern ses ve ışık cihazlarını kullanacak eleman atanmadığı için merkez amacına uygun kullanılamıyor.

Görevli olarak sadece bir kütüphane memurunun bulunduğu merkez, ilçe merkezine bir hayli uzak olduğu için öğrenciler ve yetişkinler kitaplardan yararlanamıyor.

Kent merkezine 4 kilometre uzaklıktaki meradaki merkezin Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca 1990''lı yallarda projelendirilip inşaatına başlandığını söyleyen Eşmeliler, "Kültür Merkezi, geçen şubat başında tamamlandı. 1000 kişilik konferans ve tiyatro salonu, fuaye alanı, sergi salonu, kütüphanesi ve diğer faaliyetlerin yapılacağı odaların yer aldığı merkez için 6.5 milyon lira harcandı. Ama tek kütüphane memurunun atandığı binaya başka personel verilmedi. Uzaklığı nedeniyle kütüphanesi de kullanılmayan, kimsenin gelip gitmediği kültür merkezi ıssız kaldı" dediler.

Versinler ama 
Tesiste bugüne kadar halka açık hiçbir etkinliğin yapılmadığını söyleyen Eşme Belediye Başkanı Ahmet Yıldırım da, "Bina son teknolojiyle inşa edildi. Burada kültürel ve sanatsal anlamda her türlü faaliyeti yapmaya müsait bir ortam var. Fakat binadaki araçları kullanacak personel olmadığı için faaliyette bulunulmuyor. Sadece kütüphane memuru var ve kütüphaneye giden gelen de yok" dedi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan binanın belediyeye devredilmesini istediklerini söyleyen Yıldırım, "Binanın bütün masraflarını üstlenmem halinde tahsis yapılacağı söylendi. Belediyemizin bütçesi çok düşük. Binayı kültürel amaçlarla kullanmayı çok istiyoruz. Ancak aylık elektrik, ısıtma ve personel gideri 5-6 bin lirayı bulur. Bakanlık ödenek çıkarmıyor. Fakat kendisi de personel istihdam edip tesisi kullanmıyor. Güzelim kültür merkezi atıl bekliyor. Binayı ödeneğiyle birlikte verirlerse sosyal etkinliklerin gelişmesine olanak sağlarız" dedi.

Konuyu İl Genel Meclisi toplantılarında gündeme getirdiklerini kaydeden İl Genel Meclisi Üyesi Ekmel Şahin, "Kültür ve Turizm Müdürü, ''Binayı isteyene kullanma amaçlı veririz'' diyor. Daha önce Kilim Festivali''nde kullanmak istedik ama vermedi. Çünkü binadaki araçları kullanacak personel yok. Işıkçısı, sesçisi, kalorifer kazanını yakacak görevlisi, bilgisayarcısı, dolayısıyla böyle bir merkezde olması gereken hiçbir personel yok. Bugüne kadar da tek etkinlik yapılmadı" diye konuştu.

Savunma kürsüsü

İstediler de vermedik mi?
İl Kültür ve Turizm Müdürü Şerif Arıtürk ise isteyen kurumların ve kişilerin amacına uygun olarak binayı kullanabileceğini söyledi. Arıtürk, tesiste kütüphaneye işlerlik kazandırdıklarını kaydetti, "Binayı kullanmayı istediler de vermedik mi? Kültürel etkinlik yapan herkese yetkimiz el verdiğince destek oluruz" dedi. Bina tahsisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacağını belirten Arıtürk, "Burası halk faydalansın diye yapıldı. Belediye tahsis istiyorsa gerekli şartları yerine getirecek ve konuyu bakanlıkla çözecektir" dedi.

Uygun yer bulunamadı 
Eşme Kültür Merkezi''nin yapımı için girişimlerde bulunan dönemin SHP''li Milletvekili Ural Köklü, siyasi amaçlarla yatırım yapılmadığını söyledi. Köklü, "Eşme''de köylerle birlikte 50 bine yakın insan yaşıyor. Halk tiyatro, sergi ve diğer amaçlar için kullanılacak bir merkeze ihtiyaç duyuyor. Burada sanatın gelişmesi için o dönemde böyle bir inşaatın yapımına başlandı. Burada sorgulanması gereken esas nokta kültür merkezi inşaatının 15 yıl boyunca devam etmesidir. Kültür merkezinin ilçe içinde olmasını biz de isterdik. Fakat uygun yer bulunamadığı için meralık alana yapıldı. Merkezin verimli kullanımı için yerel yönetim ve Kültür Bakanlığı ortak bir çalışma yürütmeli" diye konuştu.

Kocaoğlu: Elimden geleni yaparım

Başkan Kocaoğlu, yolu genişletmek için mezar kaldırılmasına sıcak bakmadığını, alternatif yol arayacaklarını belirtti
İzmir''in Yeşilyurt semtindeki vatandaşların "Başkanım sakın o imzayı atma!" haykırışına Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Hatay İnönün Caddesi ile Karabağlar Yeşillik Caddesi''ni birbirine bağlanması öngörülen yolun mezarlıktan geçeceğinden haberi olmadığını belirterek, "Böyle bir durum varsa, önce alternatif yollar ararız" dedi. 

O bölgede kamulaştırma yapılması için talimat verdiğini, ancak yolun mezarlıktan geçtiğinden bilgisinin olmadığını kaydeden Kocaoğlu, "Mezarlığın kaldırılması ile ilgili bir yazı önüme gelmedi. Ancak mezarlığın kaldırılmasını öngören bir amacımız ve düşüncemiz de yok. Böyle bir durum varsa, ilk önce alternatif yollar ararız. Gerçekten çaresiz kalmışsak, oturur, kamuoyu ile ortak çalışma yaparız. Büyükşehir Belediyesi tek başına mezarlığın kaldırılması talimatını veremez. Bu kadar önemli ve hassas bir konuda halkla, vatandaşla ortak karar verilir. Ölülerimizi niye rahatsız edelim. O bölgede yaşayan semt sakinleri ve yakınları olan İzmirliler rahat etsin, öncelikle herkes bilmeli, amacımız daha yaşanır rahat bir İzmir için hep birlikte çalışıyoruz. Mezarlık kaldırılmaması için ben de elimden geleni yaparım" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.