Haberler

Yeşilova Höyüğü tarih dersanesine dönüştürülecek

Tarih: 28 Ekim 2009 Kaynak: Yeni Asır
Tarihi 8 bin 500 yıl önceye uzanan Bornova''daki kazı alanı, hazırlanan projeyle İzmir''in yanı sıra Yunanistan ve Abu Dhabi''deki öğrencilere araştırma konusu oluyor.

İzmir''de 8 bin 500 yıl önce uygarlığın başladığı Yeşilova Höyüğü kazı alanı yurtdışı ve İzmir''deki okullardan gelecek öğrencilerle bir tarih dershanesine dönüşecek. Gerçekleştirilecek proje ile İzmir''deki 18 ilköğretim ve anaokulu ile Yunanistan ve Abudabi''den gelecek toplam 800 öğrenci, tarih öncesi dönemler hakkında bilgilendirilecek. Yaratıcı Çocuklar Derneği İzmir Şubesi işbirliğiyle düzenlenecek projede her okula ayrı bir araştırma konusu verilecek.

Seramik harita 
Öğrenciler konularını araştırırken hazırlayacakları projelerle tarih öncesi Anadolu uygarlıklarını daha yakından tanıyacaklar.

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü''nün Yrd.Doç.Dr. Zafer Derin başkanlığında gerçekleştirdiği Yeşilova Höyüğü kazılarına destek vermek amacıyla Yaratıcı Çocuklar Derneği İzmir Şubesi işbirliğiyle düzenlenecek projede öğrenciler konularını araştırırken hazırlayacakları projelerle tarih öncesi Anadolu uygarlıklarını daha yakından tanıyacaklar. Projenin Bornova''yı bir kültür merkezine dönüştüreceğini belirten Yrd.Doç.Dr. Zafer Derin, "Mayıs ayına kadar sürecek olan projede öğrenciler, seramikten bir Türkiye tarihi haritası hazırlayacaklar. Öğrenciler tarafından hazırlanacak projeler Mayıs ayında İzmir Ticaret Odası''nda sergilenecek" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.