Haberler

Uçak hızında tren

Tarih: 28 Ekim 2009 Kaynak: Vatan

Ankara-İstanbul hızlı tren projesi için Ankara''ya uzay istasyonu görünümünde bir gar inşa edilecek. Garda 5 yıldızlı otel bile olacak.

Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD, Ankara''ya, inşa edilecek 5 yıldızlı hızlı tren garı için ihale hazırlıklarını tamamladı. Ulaştırma Bakanlığı, 100 milyon dolarlık yatırım gerektiren projeyi yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle ihale etmek için Yüksek Planlama Kurulu''na (YPK) izin başvurusunda bulundu.

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, ihaleye onayın hemen ardından çıkabilecek durumda olduklarını söyledi. Yetkililer, yabancı yatırımcıların projeyi çok yakından izlediğini belirterek, "Avrupa''dan ve Uzakdoğu''dan dünyanın pek çok ülkesinden yatırımcılar projeye ilgi duyuyor" dedi.

TOBB ihalesiz istedi 
Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, projeye, gündeme geldiği dönemde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği''nin (TOBB) talip olduğunu anımsatarak, "TOBB, gümrük kapılarında olduğu gibi projenin yapımını ihalesiz üstlenmek istemişti. Projenin TOBB''a ihalesiz verilmesi mümkün değil. Gar için açılacak ihaleye TOBB da girebilir" dedi.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, daha önce yaptığı açıklamada, dünyanın önde gelen otel işletmecisi Hilton''un projede yer alacak 5 yıldızlı otele talip olduğunu belirtmişti. Karaman, TCDD''nin eski ikinci bölge binası ile halen misafirhane olarak kullanılan binanın otele dönüştürüleceğini vurgulamıştı. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, başta İstanbul ve İzmir olmak üzere diğer illere de sırasıyla benzer garların inşa edileceğini söyledi.

Günde 50 bin kişiyi ağırlayacak 
Ankara Hızlı Tren Garı, uzay istasyonu görünümünde tasarlandı. Ankara-İstanbul hızlı tren hattının ilk istasyonu olan gar bünyesinde örneklerine Avrupa''da sıkça rastlanan 5 yıldızlı otel, alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro ve sergi solanları, sosyal tesisler ile lüks lokanta ve restoranlar bulunacak. Garın, günde 50 bin kişiyi ağırlaması bekleniyor.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.