Haberler

İstanbul''a iki lojistik merkezi yapılacak

Tarih: 29 Ekim 2009 Kaynak: Akşam Yazan: Esin Gedik
Dış ticareti kolaylaştırmak için İstanbul''a iki lojistik merkezi yapılacak. Yer arayışlarının sürdüğünü belirten Bakan Yazıcı ''Biri Anadolu, diğeri Avrupa yakasında olacak'' dedi.

Gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul''un iki yakasında büyük lojistik merkezleri oluşturacaklarını söyledi. Bakan Yazıcı, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen ''Gümrük Kanunu Sonrası Düzenlemeler: Beyan Esası ve Piyasa Gözetim ve denetim Uygulamaları'' konulu seminerde yaptığı konuşmada, ''Türkiye ticaretinin çok büyük bir kısmının gerçekleştirildiği İstanbul''da arzumuz, iki yakada büyük lojistik merkezleri oluşturmak. Büyük lojistik merkezleri oluşturmak suretiyle ticaretin kolay, seri, etkin hale getirilmesini sağlamak hedeflerimiz arasındadır'' dedi. Merkezlerin nerede kurulacağının henüz belirlenmediğini ve yer arayışlarının sürdüğünü belirten Yazıcı, Ambarlı Limanı özelleştirildiği için oradaki faaliyetin süreceğini belirtti. 7 Ekim''de yürürlüğe giren Gümrük Kanunu''nun bürokratik işlem ve kırtasiyeciliğin ortadan kaldırıldığını belirten Yazıcı, ''İşlemleri elektronik ortamda yapmak istiyoruz, ilkbahara kadar teknik ve hukuki altyapı tamamlamayı hedefliyoruz'' dedi. Ermenistan ile sınırların açılmasının Karabağ sorunu ile bağlantılı olduğunu belirten Bakan Yazıcı ''Ermenistan sınır kapısının modernizasyonu ya da açılış hazırlıkları gündemimizde değil'' şeklinde konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.