Haberler

Mapping İstanbul Çıktı

Tarih: 29 Ekim 2009 Kaynak: NTVMSNBC
Editörlüğünü Meriç Öner ve Pelin Derviş''in yaptığı ve İngilizce olarak yayımlanan Mapping Istanbul, İstanbul''un güncel parametrelerini haritalar, karşılaştırmalı araştırmalar ve yazılar aracılığıyla değerlendirmeye sunuyor.

İstanbul üzerine yaptığı kentsel araştırmaları bir süredir kitaplaştıran Garanti Galeri, "Mapping Istanbul" (İstanbul''u Haritalamak) adlı yeni kitabını, 3 Kasım Salı günü saat 12:15''te Garajistanbul''da düzenleyeceği toplantıyla tanıtacak.

Uzun soluklu ve kapsamlı bir çalışmanın ürünü olan kitapta, çeşitli konulara ait güncel veriler değerlendirilerek oluşturulan özgün haritalar, bu alanlarda araştırma yapan uzmanların metinleriyle paralel olarak yer alıyor.

Kitaptaki konular; nüfus, ekonomik faaliyetler, eğitim, arazi kullanımı, ulaşım, deprem, yapı stoğu, konut, sağlık, kültürel donatılar, tüketim ve enerji kaynakları üzerinde yoğunlaşıyor.

Kitabın giriş yazılarından ilki, peyzajın kentsel düzeninin bir aracı olarak yeniden ortaya çıkışını tanımlayan "peyzaj şehirciliği" (landscape urbanism) terimini literatüre kazandıran Charles Waldheim tarafından kaleme alındı.

Sosyal coğrafya alanındaki çalışmaları Mapping Istanbul''a kaynak teşkil eden şehirci ve kartograf Murat Güvenç ise metinlerinde, İstanbul''daki yapılaşmanın kendine özgü koşullarına ve kentin toplumsal coğrafyasının haritalar aracılığıyla okunmasına odaklandı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.