Haberler

İstanbul''da Cumhuriyet coşkusu bir başka!...

Tarih: 30 Ekim 2009 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyetimizin 86. yılını yine benzersiz ve görkemli törenlerle kutladı. Boğaziçi Köprüsü ve Kız Kulesi arasındaki alanda deniz üzerinde yapılan muhteşem ışık, lazer ve havai fişek gösterisi gösterisi birçok ulusal televizyon kanalından, radyolardan ve web sitemiz üzerinden canlı yayınlandı. Boğaz''da Kuzguncuk, Paşalimanı, Üsküdar, Salacak, Ortaköy, Beşiktaş, Dolmabahçe, Kabataş ve Sarayburnu kıyılarını ve Boğaziçi''nin eşsiz manzaralı tepelerini mesken tutan binlerce İstanbullu da bu muhteşem gösteriyi coşku ve hayranlıkla izledi.

Türkiye Cumhuriyeti''nin kuruluşunun 86. yıl dönümü dolayısıyla akşam saatlerinde Dolmabahçe Sarayı''nda bir resepsiyon verildi. Sarayın Hasbahçe''sinde yapılan resepsiyonda İstanbul Valisi Muammer Güler ve Eşi Neval Güler davetlileri karşıladı. Resepsiyona; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Ergin Saygun, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Atatürk''ün manevi kızı Ülkü Adatepe, sanat, siyaset, iş ve medya dünyasından davetliler ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

İstanbul''un güzelliklerini dünya tanıyor...
Resepsiyonun ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Boğaziçi Köprüsü ile Kız Kulesi arasında düzenlenen ışık, lazer ve havai fişek gösterisi için Dolmabahçe Sarayı''nın rıhtım bölümüne geçildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, burada yaptığı konuşmada Atatürk''ün "En büyük eserim" dediği Cumhuriyet''in kuruluşunun 86. yılının coşkuyla kutlandıklarını belirterek, şöyle konuştu;

"Alparslan''dan Fatih''e, Fatih''ten Atatürk''e ve günümüze kadar bu topraklarda kanını veren şehit ve gazilerimizi, Aziz Atatürk''ün silah arkadaşlarını şükranla ve rahmetle anıyoruz. Diyoruz ki; Cumhuriyeti birlikte kurduk, tek bayrak tek yumruk olduk ve bu bayrağın altında geleceğe, muasır medeniyetler seviyesine ulaşıyoruz. İstanbul''un bu güzelliklerinin dünyaya yansımasını diliyorum ve bunun için durmaksızın çalışıyoruz."

Muhteşem gösteriyi onbinler izledi
Daha sonra Vali Muammer Güler, Başkan Kadir Topbaş ve Orgeneral Hasan Iğsız birlikte butona basarak, 16 ayrı noktadan yapılan 48 bin adet havai fişekin kullanıldığı eşsiz gösteriyi başlattılar. Havai fişeklerin renk kattığı gösteride, Boğaziçi Köprüsü üzerinde 42 ateşleme sistemiyle 800 metre ateş şelalesi oluşturuldu. Gösteriler, Fahir Atakoğlu tarafından özel olarak bestelenen müzik eşliğinde seyredilirken, gösteri koreografisi de bu besteye göre yapıldı.

Ortaköy ve Beşiktaş sahiline ses sistemi kuruldu, vatandaşlar hem havai fişek gösterilerini izledi, hem de ses aktivitelerini dinledi. Dolmabahçe Sarayı''ndaki davetliler, gösterinin ardından ellerindeki Türk bayraklarıyla 10. Yıl Marşı''nı söyledi. Ardından da Vali Güler, Başkan Topbaş, Orgeneral Iğsız ve Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler dev boyutlu Cumhuriyet pastasını kesti. 3 katlı pastanın içinden bal mumundan yapılmış Atatürk heykeli çıktı.

Vali Güler''den Başkan Topbaş''a özel teşekkür...
İstanbul Valisi Güler, burada yaptığı konuşmada Cumhuriyetin 86. yıl dönümünün büyük bir gururla kutlandığını vurgulayarak, İstanbulluların Cumhuriyet Bayramı''nı kutladı. Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Atatürk''ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı''nda 4. kez bu muhteşem gösteriyi izleten Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş''ı yürekten kutladığını ifade eden Vali Güler, "Büyük Atatürk''ün bize emaneti ve laik demokratik sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti''ni sonsuza dek yaşatmak için azimliyiz, kararlıyız" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.