Haberler

Akyaka''da ''doğal akvaryum''

Tarih: 13 Kasım 2009 Kaynak: Sabah
Muğla''nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde, bin 200 metre uzunluğunda, doğal akvaryum görünümündeki Kadın Azmağı Deresi''nde bulunan tekne bağlama yerlerinin kaldırılacağı bildirildi.

Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akyaka Kadın Azmağı''nın AB''nin desteklediği Kısa ve Orta Vadeli Öncelikli Çevresel Eylem Programı (SMAP) çerçevesinde Muğla Valiliği, Akyaka Belediyesi, Ula Kaymakamlığı ve Muğla Üniversitesiyle bitki çeşitliliği ve doğal yapı konusunda yapıyla ilgili araştırmalar sonucunda koruma ve kullanma esaslarının oluşturulduğunu söyledi.

Oluşturulan 20 maddenin Anıtlar Kurulunca onaylandığına işaret eden Çalca, şöyle konuştu:

''''Özel Çevre Koruma Kurumunun onayıyla kararlar yürürlüğe girecek. Balıkçılar barınağının ön tarafındaki köprüden yukarıya tekne bağlama yerlerinin hepsi kaldırılacak. Azmak turu, tekne faaliyeti yapan tur teknecileri kokulu yiyecek ve balık ekmek satışı yapmayacak. Tekne bağlama yerleri, teknelerin sınıflarına göre sınırlandı ve yerleri belirlendi. Tekne çekek yeri olarak kullanılan alan, gezi parkuru ve ziyaretçilerimizin günübirlik gezi alanı olarak kullandığı mesire yeri şeklinde düzenlenecek. Kadın Azmağı, koruma kullanma esaslarına göre sürdürülebilir kalkınmaya örnek teşkil edecek. Anıtlar Kurulunun onayladığı bu plan hükümlere göre kullanıcıları bilgilendirdik ve düşüncelerini aldık. Esas amacımız, Kadın Azmağı''nı ziyaret edenlere buranın her zaman temiz bir ziyaret parkuru olduğunu göstermek ve geleceğe taşımak.''''

Kadın Azmağı''nın kenarındaki işletmelerin azmağa zarar vermeyeceğini ve kirletmeyeceğini kaydeden Çalca, şunları söyledi:

''''Azmak kenarındaki işletmelerin kanalizasyon ve foseptiklerle ilgili sorunları vardı. Özel Çevre Koruma Kurumundan sağladığımız kaynakla yaklaşık bin 600 metre ek ikinci etap kanalizasyon hattı döşedik. Ayrıca buranın foseptiğini aldık. Hem azmakta hem de sahilimizde toplam koliform ve fekal koliform sıfıra yakın dereceye kadar düştü. Geçtiğimiz 2 yıl bu nedenle sahilimizde mavi bayrağımız mevcut. Önümüzdeki yıl mavi bayrağı alabilecek kriterler oluşmuş durumda.''''

''''Mavi tur tekneleri kontrol altında"
Gökova Körfezi''nde mavi yolculuk yapan teknelerin atıklarının lisanslı firmalara verilmesi zorunluluğu bulunduğunu bildiren Çalça, şöyle konuştu:

''''Akyaka Belediyesi olarak arıtma tesisimize foseptik alım üniteleri oluşturduk. Herhangi bir tekne Akyaka Belediyesi sınırlarına geldiğinde foseptiğini arıtmamıza boşalttıktan sonra, belediyemizden boşalttığı miktar kadar makbuzu kesilerek teslim edilmektedir. Bunun daha yaygın bir şekilde önümüzdeki günlerde ve önümüzdeki yaz sezonunda uygulanmasını talep ediyoruz. Ayrıca mavi yolculuk sonucunda Akyaka''nın bir gezi parkuru haline de gelmiş olması beldeye ayrı bir katma değer yaratacak diye düşünüyorum.''''

''''Yılda 120 bin turist ziyaret ediyor"
Geçen yıl Akyaka beldesinde yatak sayısının bin 800 olduğunu belirten Belediye Başkanı Çalca, şunları kaydetti:

''''Beldemize gelen ziyaretçi sayısı 43 bin 750 civarındaydı. Bu oranın bu yıl yüzde 20 arttığını düşünüyoruz. Ayrıca Sedir Adası, Çınar Koyu ve günübirlik ziyaretçilerimiz de bu sayıya dahil değil. Akyaka beldesi, alternatif turizm olanaklarıyla gelişen bir bölge. Beldemizin tanıtımlarını bu yönde yapmaya devam edeceğiz. Bodrum ve Marmaris''ten farklı bir vizyonda doğal kaynaklarımızı geleceğe taşıma, sörf, kano, yamaç paraşütü, doğada kuş izleme ve bitki türlerini izleme parkurlarını yenileyip eksikliklerini gidererek önümüzdeki yıl ziyaretçilere daha iyi ortam oluşturmaya çalışacağız. Akyaka beldesini günübirlik ziyaretçilerle birlikte yılda yaklaşık 120 bin turist ziyaret ediyor.''''

Gökova Körfezi''ne dökülen Kadın Azmağı Deresi, su samurundan deniz kaplumbağasına kadar onlarca hayvan türü ile bazıları tropikal iklimlerde yetişen farklı bitki türlerine ev sahipliği yapıyor. 20 yıl öncesinde mütevazı bir balıkçı köyü olan Akyaka, Kadın ve Akçapınar azmaklarında yapılan tekne gezileriyle cazibe merkezi haline geldi. Farklı hayvan türleri, bitki yapısının çeşitliliği ve berrak akan suyuyla doğal akvaryumu andıran Kadın Azmağı Deresi''ni turizme açıldığından bu yana, 2 yılda yaklaşık 150 bin yerli ve yabancı turist gezdi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.