Haberler

Bazlar 9 Kat Artacak!

Tarih: 26 Kasım 2009 Kaynak: Birgün
Sağlık uzmanlarının, sıhhi gerekçelerle itiraz ettiği ''yerleşim yerlerine yakın kurulan baz İstasyonları''na bir tepki de hukukçulardan geldi. Edirne Barosu avukatlarından Bülent Kaçar''ın yaptığı basın açıklamasında "Baz istasyonlarına daha önce karışamadığını öne süren belediyeler artık baz istasyonlarını da planlamaları içine koyacaklar. Şimdi iş belediye yetkililerine düşüyor. Gerekli yasal işlemleri yaparak insan sağlığına zararlı olan bu istasyonları ve önümüzdeki 3G gereği daha da artacak istasyonları kent sağlığına zarar vermeyecek bölgelere çıkarabilirler."

Bazlar Şehir Dışında Olmalı
Kaçar, Elektrik Mühendisleri Odası''nın "3N GSM baz istasyonlarının da devreye girmesiyle elektromanyetik kirlilik daha da arttığı" yönündeki açıklamalarını da hatırlatarak, "3G teknolojisi için mevcut baz istasyonlarının sayısının 9 kat artacağı, yeni teknolojinin kullanılması için geniş banttan sinyal verecek daha fazla baz istasyonuna ihtiyaç duyulacak" dedi.
Kaçkar açıklamasında Yargıtay tarafından alınan son kararlar değerlendirildiğinde baz istasyonlarının yerleşim alanlarının dışında kurulması hukukun gereği olduğu vurgusunu yaparak şöyle devam etti: "Toplum sağlığının ve güvenliğinin, hiçbir ticari kar ve maddi menfaatin önüne konulamayacağı, kendisine insanım diyen herkesin kabullendiği bir gerçektir. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 11.06.2009 tarihli son kararında "...kullanılan istasyonun konumuna göre uzun sürede kişi, çevre ve bitkilere zarar verdiği, bu nitelikteki bir istasyonun halen bulunduğu yerde kullanılmasının sakıncalı bulunduğu, bunun daha uygun ve yerleşim yerlerinden daha uzakta kurulması gerektiği anlaşılmaktadır..." diyerek hukuken tüm kamu kurumlarını bağlayan bir yargı kararına imza atarak tartışmayı sonlandırmıştır."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.