Haberler

Görme engelliler, ören yerlerini gezebilecek

Tarih: 25 Aralık 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: İlker Çoban
Önemli tarih miraslarını barındıran Bergama''nın Akropol Ören Yeri ve Asklepion Amfi Tiyatrosu''nu, İzmir Valiliği''nin hazırladığı proje doğrultusunda görme engelliler de ziyaret edebilecek. Proje bittikten sonra fiziki koşulları engellilere uygun hale gelecek olan Akropol ve Asklepion''un bilgilendirme levhaları sesli ve görme engellerinin kullandığı kabartmalı Braille Alfabesi harflerine sahip olacak. Ören yerini gezen görme engelliler, günyüzüne çıkarılan eserlerle ilgili ister sesli olarak isterlerse de okuyarak bilgi sahibi olacak. Akropol ve Asklepion''a ayrıca yürüyüş yolları yapılırken çevresinde kötü görüntü yarattığı belirtilen hediyelik eşya satıcısı bazı dükkanlar kaldırılarak daha uygun bir yere taşınacak.

Örnek olacak
Akropol Ören Yeri ve Asklepion Amfi Tiyatrosu ile ilgili proje hazırlığı başlattıklarını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Süslü, her iki ören yerinin de örnek bir hale getirileceğini söyledi. Yürüyüş yollarında engelliler için rampalar, dinlenme alanları ve seyir terasları yapacaklarını belirten Süslü, "Proje ihalesi için gerekli ödenek geldi" diye konuştu. Akropol ve Asklepion, proje kapsamında yeniden ışıklandırılacak. Her iki tarihi miras bu sayede gece de ziyarete, konser ve çeşitli etkinliklere açılabilecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.