Haberler

Kongre Vadisi''nde Son Halka da Tamamlandı

Tarih: 20 Ocak 2010 Yazan: Dilek Öztürk

Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Fotoğraflar: Dilek Öztürk

2008 yılından beri tartışılan Kongre Vadisi''ndeki Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin yapımı tamamlandı ve sonunda hizmete açıldı. Bina tamamlanıncaya kadar geçen süreç, hem sanatçılar, hem mimarlar hem de 2010 Avrupa Kültür Başkenti kaygılı İstanbul şehri için sancılı geçti... Bütün bu sürecin sonunda Muhsin Ertuğrul binası, yine aynı, eski fonksiyonuyla, kullanıcı grubunun ihtiyaçlarına daha çok hitap eden bir şekilde karşımıza çıktı...

Biz de Arkitera Mimarlık Merkezi olarak, proje müellifi Arima Mimarlık''ın ortakları Erol Kuzubaşıoğlu ve Erkan Altuğ ile görüştük.


İstanbul Kongre Merkezi, Görseller: Arima Mimarlık

Erol Kuzubaşıoğlu, bu projenin aslında sadece Muhsin Ertuğrul Sahnesi olmadığı, binanın projenin sadece bir parçası olduğunu belirtti. Kongre Vadisi bir bütün olarak ele alındığında, burada 3 önemli simge olduğuna dikat çeken mimar, inşaat yapılırken bunlara da dikkat edildiğini belirtti. Bu 3 simge, Muhsin Ertuğrul Binası, demokrasi heykeli ve Osmanlı Çeşmesi...


İstanbul Kongre Merkezi, Vaziyet Planı


İstanbul Kongre Merkezi

Yapının eskiye kıyasla, içinde çalışacak olan insanlara daha iyi hizmet edeceğinin altını çizen Kuzubaşıoğlu, en büyük değişikliğin sahne düzeninde olduğunu söyledi. "Sahne genişledi ve akustik, dekor ve ses sistemi değişti. En önemlisi de sanatçıların şimdiye kadar ki en büyük sıkıntısı olan sahne arkası kullanım alanları düzenlendi. Kulis dışında, dört sanatçı için ayrı oda yapıldı. Şartlar eskisinden çok daha iyi. Ayrıca 6. bodrum katında bir depolama ünitesi yapıldı. Giriş-çıkışlar, servis üniteleri, dekor girişleri göz önünde değil, hepsi binanın arka tarafında."


İstanbul Kongre Merkezi

Erol Kuzubaşıoğlu, yapım aşamasında aldıkları tepkiler ve sanatçıların bu binanın yıkılması ve yerine yeniden yapılmaması kaygıları ile ilgili, aslında bu durumun tam tersine, en başından beri sanatçılarla birlikte çalıştıklarını ve onlardan fikir aldıklarını söyledi. Konsept projeleri tiyatro sahnesinde sanatçılara anlattıklarını ve süreç içinde tiyatrocularla hareket ettiklerini belirten Kuzubaşıoğlu, buna rağmen kamuoyunda oluşan kaygıyı yokedemediklerini ekledi.


İstanbul Kongre Merkezi

Kuzubaşıoğlu, Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin zamanında bitmesi ile ilgili "Binanın zamanında bitmesi için önceden belirlenen kriterler vardı. Her şeyden önce Kongre Merkezi''nin IMF toplantısına yetişmesi gerekiyordu. Bu bina zaten 13 ay gibi çok kısa bir sürede bitti," diye de ekliyor. "Yapı, hedeflenen zamanda bitti. Bu durum, büyük bir kısmı toprak altında olan inşaatta zorluklar yaşanmasına neden oldu."

Hedeflenen projelerin tamamlandığı Kongre Vadisi''nde, şu anda sadece peyzaj çalışmaları, açık alan ve yayalaştırma düzenlemeleri devam ediyıor.

İmaj Galerisi
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.