Haberler

Hızlı Treni Sevdik

Tarih: 22 Ocak 2010 Kaynak: Yeni Şafak
13 Mart 2009'da Ankara- Eskişehir arasında başlayan yüksek hızlı trenle 10 ayda 1 milyon kişi seyahat etti. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, "Hızlı trenle bu yıl 2 milyon kişiyi taşımayı hedefliyoruz' dedi.

Ankara-Eskişehir arasında karşılıklı olarak ilk seferine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle 13 Mart 2009'da başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile 10 ayda 1 milyon kişi seyahat etti.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, hızlı tren seferlerinin hizmete girmesiyle kara yoluyla 2,5-3 saatte katedilebilen Ankara-Eskişehir arasının 1,5 saate düştüğünü söyledi.

YHT'nin hizmete girdiği 13 Mart 2009'dan bu yana geçen 10 ayda yaklaşık 1 milyon kişinin hızlı trenle seyahati tercih ettiğini ifade eden Karaman, şöyle konuştu: 'Hızlı tren seferlerinin yoğun ilgi görmesi bizleri memnun ediyor. İki kentte yaşayanlardan özellikle öğrenciler, öğretmenler, askeri personel ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler, sabah gidip akşam sıcak yuvalarına güvenli bir şekilde dönebilmektedir. Ankara'da yaşayan, ancak Eskişehir'de çalışan veya Eskişehir'de yaşayıp Ankara'da görev yapan birçok kişi hızlı treni kullanıyor.'

Mesafe kısalınca turizm canlandı

TCDD Genel Müdürü Karaman, hızlı trenin insanların hayatında yeni bir çığır açtığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Eskişehir'de kendi aralarında toplanan bir grup Ankara'da düzenlenen bir sanat etkinliğine, konsere rahatlıkla gelebiliyor ve aynı gün dönebiliyor. Bu da hızlı treni cazip hale getiriyor. Hızlı tren Eskişehir ile Ankara'nın turizmine de önemli katkılarda bulundu. İki kent arasındaki mesafe kısalınca turizm de canlandı.'

2010 yılı hedef 2 milyon yolcu taşımak

'Hızlı trenle bu yıl 2 milyon kişiyi taşımayı hedefliyoruz' diyen Karaman, tüm çalışmaları bu amaç doğrultusunda sürdürdürdüklerini, vatandaşa en iyi hizmeti kaliteli bir şekilde sunmaya gayret ettiklerini belirtti. Karaman, bir yıl süren çalışmanın ardından sözlerinde tren bulunan türküler ile şarkıları bir albümde toplayıp, hızlı trenle seyahat eden yolculara, isteklerine bağlı olarak dinlettiklerine de değinerek, 'Yolcularımızın seyahatlerinde daha hoş vakit geçirmeleri için 18 şarkıdan oluşan bir albüm hazırladık. Hızlı tren seferlerinde kullanılan bu albüm yolcularımız tarafından beğenildi' diye konuştu.
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.