Haberler

Yenikapı''ya müze istasyon

Tarih: 5 Mart 2010 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Oktay Yıldırım
Marmaray Projesi''nin en önemli ayaklarından olan Yenikapı İstasyonu, buradan çıkarılan tarihi eserlerin sergileneceği müze haline getirilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kurulu Başkanı Avdagiç arasında 2013 yılında tamamlanacak proje için protokol imzalandı.

İstanbul ulaşımında en büyük transfer noktası olması beklenen Marmaray Yenikapı İstasyonu''nun "Müze İstasyon" haline getirilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç arasında bir protokol imzanladı. İmza töreninde konuşan Avdagiç, Yenikapı''da Theodosius Limanı''na ait kalıntıların bulunduğunu, burada Marmaray''ın ana transfer noktasının inşa edileceğini söyledi.

Kentin mekansal düzenini değiştirecek projenin, şehircilik ve mimarı tasarım açısından ihtisaslaşmış kurumlarla hazırlandığını kaydeden Avdagiç, "Dünyanın en ilgi çekici arkeolojik keşifleri burada ortaya çıkartıldı. Bu eserleri sergileyebilmek için yerli ve yabancı çok sayıda mimar projelerini sunacak. Burası en uygun olanı uygulanarak çok önemli bir merkez haline getirilecek" diye konuştu.

Milyonları gözden çıkardık

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, Yenikapı''nın İstanbul''un merkezi haline geleceğini belirterek, "İlk başlarda birkaç bulguyu burada sergilemeyi düşünüyorduk. Ancak şimdiye kadar 11 bin bulgu ve eser ortaya çıkartıldı. Proje yarışmasıyla müze istasyon oluşturulacak" dedi. Taksim-Yenikapı metrosu çalışmaları kapsamında Yenikapı İstasyonu''nun 2005''te bitirilmesinin planlandığını hatırlatan Topbaş, "2005''te bitseydi 1.5 milyar kişi kullanmış olacaktı. Milyonlarca liralık gelir kaybımız oldu. Gecikmeler oldu, ama bitince dünyanın dikkatini buraya çekeceğiz. Seçici bir heyet oluşturup yurt içi ve dışından gelen projeleri değerlendireceğiz" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Yenikapı''nın transfer noktası ve Arkeo Park alanı olmasıyla ilgili protokola imza kondu.

Proje 2013''te tamamlanacak
Avdagiç ile birlikte kazı alanlarını gezerek eski gemi kalıntılarını inceleyen Topbaş, bölgede kentsel yenileme çalışması yapıldığını söyledi. Topbaş, "Her obje çevresini etkiler. Ciddi anlamda yaya ulaşımı ve trafik akışıyla ilgili düzenlemeler yapıyoruz. 2013''te projenin tamamlanmasını planlıyoruz" dedi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.