Haberler

İstemezükçülerin Emek yaygarası..

Tarih: 19 Nisan 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Hıncal Uluç
Gene bir kaşık suda fırtına. Gene birtakım sahte kahramanlar ortada. "Emek''i yıktırmayız."

Yahu neyi yıktırmıyorsunuz? Emek zaten çökmüş. Bir leş. Bir fare yuvası. Sinema olarak on paralık değeri olsa yaşardı. Kimseler gitmediği için kapandı. Devir değişti. Kimse farkında değil. Sinema devri değişti. Artık Emek, Atlas, Yeni Melek''ler dünyanın hiçbir yerinde yok. Sinemalar site halinde. Millet oralara koşuyor, etrafında hızlı, ağır yemek yerleri, kafeleri ile, sinema sitelerine.

Oysa, her gün yüz bin kişinin seller gibi aktığı İstiklal Caddesi''nde Emek''e giren yok. Emek bitmiş, tükenmiş, kapanmış zaten.

Dahası. Binayı tutan kolonları da kesmiş birileri bir zaman. Şimdi zelzele değil, "Zel" dese biri çökecek.

Bir plan yapılmış Emek''i kurtaracak.
Dinleyen yok. Yahu hele dinleyin. Dinleyin ki tartışalım.

Anlatılanlar makul. O blok, sağlam kolonlar üzerine yeniden yapılacak. Alt taraf alışveriş merkezi. Üst tarafta sinemalar, kafeler, restoranlar. Yani günümüz koşullarına uygun modern bir yapılanma. En rahat, en ileri film izleme teknikleriyle cazip bir sinema alanı.

Peki Emek.
Emek''i yıkmıyor, aynen üst kata, "Büyük Salon" olarak taşıyorlar.


"Olmaz" diye çırpınan istemezükçülerin başında sinemanın en önde gelen isimleri var, hem de iyi mi?
Yahu niye istemezsin?

Aswan Barajı yapılırken, uygarlık tarihinin en eski ve en önemli eserlerinden, Mısır tarihinin en büyük ve en güzel tapınağı, 300 bin ton ağırlığında Abu Simbel, kayalardan oyulmuş o muhteşem heykelleri ve sütunlarıyla, sular altında kalmasın diye dağın eteklerinden tepesine, hem de 40 yıl evvel taşındı da, Emek sinemasının duvar ve tavan süsleri mi taşınamayacak?

Yahu, pırıl pırıl, işleyen, çalışan ve yaşayan bir Emek mi, bugünkü kimsenin adım atmadığı küf kokulu fare yuvası, leş mi?

Biz böyleyiz işte. Leş gibi durur ve durduğu yerde ölürken kimsenin gıkı çıkmaz. Ne zaman birisi, orayı yaşayan hale getirmeye kalkışır, bu istemezükçüler ayağa fırlarlar.

Yeter yahu!
Yeter!
Ama ben olacakları biliyorum. Yaptırmayacaklar.

Bu istemezükçülerin bir ikisi mahkemeye gidecek. Mahkeme de her zaman yaptığı gibi dosyaya bakıp "Yürütmeyi durdurma" verecek ve Emek''i tarihe gömecek. Atatürk Kültür Merkezi öyle gömülmedi mi?

Bu merkez temelinden yıkılıp, yeni bina, oto parkı da içeren alan içinde İstanbul''un simgesi bir mimari ile yükselecekti.

İstemezükçüler ayağa kalktı. O proje iptal edildi. "Hiç değilse bugünkü hangarı biraz işlevsel hale getirelim. Sadece temsil saatinde gidilen değil, Paris Pompidou Merkezi gibi 24 saat yaşayan bir yere dönüştürelim" dediler. İstemezükçüler bu defa mahkemeye gitti.

Karar. "Yürütmeyi durdurma."

Atatürk Kültür Merkezi durdu. İstanbul''da opera, bale durdu. Sanat durdu. Kimin umurunda. İstemezükçüler kına yakıyorlar.

Çözüm. Yok. Çünkü kimsenin, ama kimsenin umurunda değil, Atatürk Kültür Merkezi.
Belki de adı "Atatürk" olduğu için!
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.