Haberler

Geri Dönüştürülmüş Plastikten Ada

Tarih: 19 Nisan 2010 Kaynak: Inhabitat Çeviren: Pınar Koyuncu


Okyanusta milyonlarca poundluk plastik yüzüyor ve bu konuda yapılabilecek en iyi şey bunları toplayıp geri dönüştürmek olacaktır. Hollanda''dan Whim Mimarlık da "Geri Dönüştürülmüş Ada"sı ile tam da bunu yapmayı öneriyor: plastiği toplayıp, ayrıştırıp, toplanan plastiğin miktarına bağlı olarak Hawai büyüklüğünde (yaklaşık 10.000 kilometrekare) yüzen bir ada yaratmak için yapı blokları oluşturacak şekilde yeniden dönüştürmeyi... İklim değişikliği ile beraber pek çok insan, özellikle de Maldivler gibi ada halkları yurtlarından uzaklaşmak zorunda kalacak ve mülteci durumuna düşecekler. San Fransisko ile Hawai arasında bir yerde konumlanacak olan yeni ada bu mülteciler için kullanılabilir olacak.

Ada tamamen kendine yetebilecek, kendi yiyeceğini üretebilecek, israftan kaçınacak ve yenilenebilir enerji kullanacak. Adanın bir kısmı geri dönüştürülmüş plastikten inşa edilmiş kentsel yerleşim için olacak ve rekreasyon, ticaret ve yaşam için gerekli tüm tesisleri içerecek. Plajlar insanların rahatlaması, eğlenmesi ve dinlenmesi için evlerin yanında yer alacak.

Adanın kalan kısmı ise yiyecek yetiştirilmesi için kullanılacak ve deniz yosunu üretimi de hemen kıyıda yapılacak. Bu yosun yiyecek, bio yakıt, gübre, ilaç ve karbondioksit emilimi için kullanılabilecek. İnsanların çöpleri ve diğer organikler gübreye çevrilecek ve ekinler için kullanılacak. Yenilenebilir enerji güneş, rüzgar ve dalga gücünden elde edilecek.

Geri kazanılmış ada hala konsept aşamasında ve tasarımcılar şu anda kimyacılar, denizbilimi uzmanları ve mühendislerden destek araştırıyorlar. Siz ne düşünüyorsunuz, sizce de dünyanın yüzen plastiğini kendine yeten bir adaya dönüştürmeli miyiz?

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.