Haberler

Ali Sami Yen''de Neler Oluyor?

Tarih: 22 Nisan 2010
Yiğit Bulut Ali Sami Yen ihalesini masaya yatırdı: Bu satışlar ''çok pis'' kokuyor!

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü''nün TOKİ''ye devrettiği, TOKİ''nin de 415 milyon liraya bir inşaat firmasına ihale ettiği Ali Sami Yen Stadı''ndan "pis kokular" geliyor. HABERTÜRK TV Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut konuyu masaya yatırıyor. Yiğit Bulut köşesinde, "Sami Yen arazisi nasıl bu fiyata satıldı?" diye soruyor. Zira TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, daha önce Ali Sami Yen arazisi için "1 milyar dolar eder" demişti. Stadın yanındaki likör fabrikasını da 2 yıl önce aynı firma, aynı fiyata almıştı. Üstelik likör fabrikasının bulunduğu arazi Sami Yen''in üçte ikisi kadar... Yiğit Bulut, hem TOKİ Başkanı''na hem de Başbakan''a sesleniyor ve bu çağrısında da yalnız değil.

HABERTÜRK''te Parantez programına katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin CHP''li Meclis Üyesi Bülent Soylan, satışın "hayatın gerçekleriyle" uymadığı görüşünde.

İşte Yiğit Bulut''un yazısı:

Bu satışlar ''çok pis'' kokuyor!

Değerli dostlar, günlerdir yazıyorum ama Ali Sami Yen arazisinde "detaylar" bitmiyor!

Sami Yen arazisi nasıl bu fiyata satıldı derken gözüme bazı detaylar çarptı...

Neler mi?

Hemen aktarayım:

1- Bu arsa için yabancı bir emlak değerleme kuruluşu 400-450 milyon dolar "eder" raporu hazırladı mı?

2- Bu arsa nasıl TOKİ''ye geçti! Gençlik Spor Genel Müdürlüğü neden "gelir paylaşım modelini" denemeden, işi TOKİ''ye bıraktı?

3- Yandaki Likör Fabrikası kime, kaça ve nasıl satıldı? Unuttuysanız, ben hatırlatayım: Sami Yen ihalesine de ortak olan Aşçıoğlu''na "gelir paylaşım modeli" ile satıldı!

4- Yıllar önce Galatasaray Kulübü, dikkat edin çok yıllar önce, daha Türkiye bu kadar değerli değil iken, bu arsa için şu raporu hazırladı; "...Likör Fabrikasi arazisi imar planında "iş merkezi" olarak yer almaktadir. İmar planı, 23.171 m2 arsa üzerinde 1''e 3 oranında yerüstünde, aynı oranda yeraltında inşaat izni vermektedir. Bu hesaba göre; yaklaşık 71.000 m2 yerüstünde ve 71.000 m2 yeraltında olmak üzere toplam 142.000 m2 inşaat yapılabilecektir.Yapılan araştırmalar sonucunda; Mecidiyeköy Bölgesi''nde halen ticari ve ofis binalarının rayiç m2 satış bedelinin 2.000 ila 3.000 USD olduğu tespit edilmistir. Likör Fabrikası arazisinde yapılacak inşaat tamamlandığında, sadece yerüstü kısımların piyasa değeri 142 ile 213 milyon USD mertebesinde olacaktır. Bu hesaba yeraltında yapılacak ve otopark ya da başka amaçla ticari alan olarak değerlendirilebilecek inşaat değeri dahil değildir..."

5- Lütfen dikkat edin: Bu rapor çok yıllar önce hazırlandı! Şimdi sıkı durun: Likör Fabrikası arsası 2008 yılında gelir paylaşımı modeli ile yine Aşçıoğlu ortaklığına satıldı! Bu arsa Sami Yen arsasının üçte ikisi büyüklüğünde ve düz değil, içinde yıkılamayacak binalar var!

6- Yine sıkı durun: Aşçıoğlu "gelir paylaşımı" olmasına ve Sami Yen ile aynı fiyatı taahhüt etmesine yani 415 milyon "Devlete aktaracağım" imzası ile almasına rağmen, iki yıldır buraya çivi bile çakmadı!

7- 2008''de tam ekonomik küresel krizde 23.172 m2 arsa 415 milyon TL''ye satılıyor, üstelik imarı düz değil, ondan neredeyse % 50 daha büyük arazi olan Sami Yen aynı fiyata 2010''da Türkiye uçarken satılıyor!

8- Alanlar iki yıldır ellerini kaldırmıyorlar, şimdi yandaki büyük arsayı da alıyorlar! Ve en önemlisi kimse ihaleye girmiyor! Bu noktada tekrarlamak istiyorum: Bu nasıl bir satıştır ki; iki yıl önce satılan Likör Fabrikası için çivi çakılmıyor ama satan kamu otoritesi "neden" yapmıyorsunuz, nerede bizim payımız demiyor!

Değerli dostlar, bu satış çok ama çok pis kokuyor! Elimde daha birçok detay var ve bunları paylaşmaya devam edeceğim! Bu noktada TOKİ Başkanı''na sesleniyorum: Oyun ve kurgu çok açık, bunu göremiyor musunuz! Bu pis oyuna ortak değilseniz, onaylamayın bu satışı! Bu arada Başbakanlık Denetleme Birimleri''nin de yazılarım sonrası harekete geçtiğini ve soruşturma başlattığını öğrendim! Gerekirse Sayın Başbakan''dan randevu talep edip dosyamı paylaşmak üzere harekete geçeceğim! Burası yetim hakkı! Hepimizin hakkı ve birkaç müteahhit arasında bizim olanı paylaşamaz!

Son not: Likör Fabrikası satışı da "piyasa şartları değiştiği ve zamanaşımı kavramı devreye girebileceği" için iptal edilebilir! Bu iki arsa da kamunun malı ve en önemlisi birleştirilirse ortaya çok büyük bir değer çıkabilir!

SOYLAN: FİYAT GERÇEKÇİ DEĞİL
Parantez programında Tayfun Gönüllü''nün sorularını yanıtlayan Soylan, "Ali Sami Yen Stadı İstanbul''un en değerli yerlerinden biri. Buranın yanındaki arazi. stadın üçte ikisi kadar olduğu halde bu fiyata satıldı. Daha önce TOKİ Başkanı, ''1 milyar dolar edecek yerdir. Burasını alan 1 milyar dolar vermeli ve 200 milyon dolar harcamalı, gayet güzel bir kompleks olur'' dedi. Satılan fiyat bunun dörtte biri. Demek ki hayatın gerçeklerine pek uymuyor. Burası kamunun malı. Burada yaşayanlara sorsanız, ''Siz burada park bahçe mi istersiniz, yüksek bir bina mı isterseniz?'' diye, ''Biz burada nefes alamıyoruz, burada böyle bir şey yapılması doğru değildir'' diyeceklerdir." şeklinde konuştu.

Ali Sami Yen Stadı''nın İstanbullular''a armağan edilmesi gerektiğini kaydeden Soylan, "Topbaş''la bununla ilgili konuştunuz mu?" sorusuna da, "Sayın Topbaş''a ''Buraya kıymayın'' dedim, aldığım cevap çok hazindi: Bize bırakmazlar"

Soylan, Başbakan''a da konuyla ilgili bir açık mektup yazdıklarını ve "Size bu satışa dur demenizi istiyoruz" çağrısında bulunduklarını sözlerine ekledi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.