Haberler

Emek Sineması''na ali cengiz oyunu

Tarih: 23 Nisan 2010 Kaynak: CNN Türk
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının, tarihi Emek Sineması''nın yıkılıp yeniden yapılmasına ilişkin projeyle bir ilişkisi bulunmadığı bildirildi.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansından yapılan açıklamada, İstiklal Caddesi üzerindeki tarihi Emek Sineması''nın bulunduğu binanın, Türk-Mall şirketi ve mimar Fatih Kesgün tarafından hazırlanan proje doğrultusunda yıkılarak başka şartlarda yeniden yapılmasına karşı 18 Nisan Pazar günü protesto gösterisi gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Gösteride proje destekçileri arasında Ajansın adının da geçirildiğine, projeyi hazırlayan tarafların tanıtım belgelerinde İstanbul 2010 logosunu kullandıklarına işaret edilen açıklamada, Ajansın, bu projeye onayı ve katkısı olduğu kanısı uyandırıldığına dikkat çekildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının söz konusu proje ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. Bu konuda Ajansımıza herhangi bir başvuru yapılmadığı gibi, logo kullanım izni verilmesi için bir karar da alınmamıştır. Bu nedenlerle söz konusu projede izinsiz olarak Ajansımızın adını geçiren ve Ajansımızı proje sahipleri arasında gösteren kişiler ve kuruluşlar hakkında hukuki süreç başlatılmıştır. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, bütün tarihi ve kültürel değeri olan yapılar için olduğu gibi, Emek Sineması''nın da başarılı bir şekilde onarılıp, şehrimizin kültür sanat hayatına kazandırılmasını, bunun için kentsel, mimari ve kültürel açıdan Avrupa Kültür Başkenti amaç ve hedeflerine uygun bir proje hazırlanmasını ve nitelikli bir çalışma ile bu kültür mirasının korunmasını öngörmekte ve savunmaktadır."

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.