Haberler

Hasankeyf için "komik" çalışma!

Tarih: 30 Nisan 2010
Batman Valisi Ahmet Turhan, Hasankeyf Bilimsel Çalışma Kurulu''nun antik kentte bulunan eserlerden aldıkları örnekleri inceleyerek eserlerin taşınıp taşınamayacağına karar vereceğini bildirdi.

Turhan yaptığı açıklamada, Zeynelbey Türbesi, Artuklu Hamamı ve Büyüksaray''da bulunan eserlerde restorasyon çalışmalarının sürdüğünü ve eserlerin taşınıp taşınmayacağına, asıl taşınacağına yardımcı olmak üzere teknik çalışmalar yapması için bir Bilimsel Çalışma Kurulu oluşturulduğunu belirtti.

Kurulda uzman bilim adamlarının yer aldığını ifade eden Turhan, kurul tarafından başlatılan teknik çalışmaların devam ettiğini ve bazı eserlerden alınan numunelerin incelenmekte olduğunu ifade etti.

Turhan, şöyle konuştu:

''''Hasankeyf Bilimsel Çalışma Kurulu antik kentte bulunan eserlerden aldıkları örnekleri inceleyerek eserlerin taşınıp taşınamayacağına karar verecektir. Hasankeyf''te bulunan mevcut yerleşim yerlerinde kamulaştırmaya ilişkin henüz resmi bir girişim olmadı. Kamulaştırmaların tamamlanmasının ardından kazı çalışmaları bu alanlarda da yapılacaktır. Mevcut yerleşim yeri alanı boşaltıldığında o alanlarda gerekli çalışmalar yapılarak olası tarihi eserlerin ortaya çıkartılması sağlanacaktır. Bu kapsamda mevcut kazı ekibinin kapasitesi ve bütçesi artırılarak en kısa zamanda daha geniş bir çalışma yapılması sağlanacaktır.

Hasankeyf merkezinde kamulaştırmalar ile ilgili bir ön çalışma gerçekleştirilmiş, ancak resmi bir çalışma yapılmamıştır. Yeni yerleşim alanındaki kamulaştırma çalışmaları ise tamamlanmıştır. Genel olarak su altında kalacak olan araziler için ise baraj gövdesinden başlayarak havzanın üst kısımlarına doğru kamulaştırma çalışmaları yürütülmektedir.''''

Turhan, Hasankeyf ilçesinin yeniden inşa edileceği alanın mevcut yerleşimin karşısında Raman Dağı eteklerindeki düzlük alan olarak belirlendiğini hatırlatarak, bu alanla ilgili gerekli altyapı araştırmalarının yapıldığını ve yerleşime uygun olduğunun tespit edildiğini, yeni alandaki konutların en geç 2 yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını anlattı.

''''HASANKEYF''İN YÜZDE 80''İNDEN FAZLASI SULAR ALTINDA KALACAK''''
Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen de Hasankeyf''in yüzde 80''inden fazlasının sular altında kalacağını, su yüzeyinde kalan bölümün de zamanla suya gömülüp yok olacağını savundu.

Hasankeyf''in Karşıyaka, Aşağı Şehir ve Kale bölgesi olarak 3 bölgeden oluştuğunu anlatan Kusen, şunları söyledi:

''''Bu Karşıyaka dediğimiz bölge ve aşağıdaki şehrin tamamı su altında kalacak. Kale bölgesi dediğimiz yerin üst bölgeleri su altında kalmayacak, Ancak kalenin etrafı da vadiler ile çevrili olduğu için bilim adamları zamanla kayaların da çökeceğini ve üsteki yüzde 20''lik kısmın da zaman içinde sulara gömüleceğini söylüyor.

Hasankeyf''in tarihi değeri, henüz arkeolojik çalışmalar tamamlanmadığı için belli değil. Asıl önemli tarih alt şehirde olduğu için neyi kaybedeceğimizi bilmiyoruz. Hasankeyf''in yüzde 80''inin su altında kalacağı belli de, altındaki eserlerin ne olduğunu henüz kazı çalışmaları bitmediği için bilmiyoruz.''''

''''11 TARİHİ ESERİN BAKIMI YAPILIYOR''''
Hasankeyf Kazı Başkanı ve Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulsellam Uluçam da, 2010 yılını Hasankeyf için ''''şanslı'''' bir yıl olduğunu vurguladı.

Hasankeyf''teki 11 eserin bakımının yapıldığını belirten Prof. Dr. Uluçam, şöyle dedi:

''''Hasankeyf''teki 11 eserin korunması ve onarılmasına ilişkin proje ihalesi yapıldı. Geç kalınmış bir durum mevcuttu. Eserler neredeyse yıkılmak üzereydi. Zeynelbey Türbesi başta olmak üzere Hasankeyf''in belli başlı anıtlarından El Rızık Camisi''nin taş kapısı, Küçük Saray, Koç Camisi, Sultan Süleyman Külliyesi''nin bir bölümü, Artuklu Hamamı ve bunların eklentileri bu kapsamda ele alındı. Buradaki eserlerin sağlam bir şekilde ayakta kalmaları ve süreç uzarsa bu şekilde restorasyonlarını da gerçekleştirmiş olacağız. Bizim danışmanlık yaptığımız bir firma çalışmaları yürütüyor. Özellikle Zeynelbey Türbesi üzerinde çalışmalara ağırlık verildi.''''

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.