Haberler

Toplu taşımada bisiklet dönemi

Tarih: 30 Nisan 2010
Türkiye''de ilk kez Kayseri''de raylı sistem projesinin devamı olarak kent merkezinde bisikletlerle ulaşım sağlanacak.

Büyükşehir Belediyesi''nin geçen yıl hizmete soktuğu raylı sistem projesinin devamı olarak bu kez bisikletlerle şehir içinde ulaşımı sağlayacak olan uygulama hizmete giriyor. "Kay-Bis" adı verilen sistem, Avrupa ülkelerinden uygulanan sistemler model alınarak geliştirildi. Barcelona, Zaragoza, Viyana ve Milano gibi kentlerde uygulanan sistem incelenerek, Türkiye şartlarına uygulandı. Proje kapsamında İngiltere''den alınan 300 adet bisiklet Kayseri''ye getirildi ve sistem için kent merkezinde vatandaşın yoğun olarak bulunduğu 25 merkezde ''bisiklet park istasyonları'' oluşturuldu. Son hazırlıkları yapılan sistemin mayıs ayında hizmete girmesi planlanıyor.

BİSİKLET İÇİN ÖZEL KART
Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem İşletme Müdürü Enver Sedat Tambacı, bisikletli ulaşım hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların, bilet gişelerinden özel kart temin etmeleri gerektiğini bildirdi. Bu kartları alan vatandaşların istedikleri istasyondan alacakları bisikletleri, belirli sürelerle kullanabileceklerini ifade eden Tambacı, şu bilgileri verdi:

"Sistem, 25 istasyonda 300 bisiklet ile hizmet verecek. Bunun için hazırlanan özel kartları alan vatandaşımız, bisiklet istasyonlarından aldıkları bisikletleri belirli sürelerle kullandıktan sonra istedikleri istasyona teslim edebilecek. Sistem, kendisini kontrol edecek. İstasyonlardaki bisiklet sayısı ve boş park yerleri otomatik kontrol edilecek. Ayrıca, mobil bir ekip istasyonları kontrol ederek. Bisiklet eksikliği veya fazlalığı durumlarında müdahale edecek. Bisikletlerin arızaları bu ekip tarafından giderilecek. Bu hizmet karşılığında ne kadar ücret ödeneceği şu an için belli değil. Bunu belediye belirleyecek. Ancak, ilk yarım saati ücretsiz daha sonra süresine göre ücret alınacak şekilde bir programın geliştirilmesi planlanıyor."

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Uygulama sırasında art niyetli kullanıcılara karşı da bir takım önlemler alındı. İngiltere''den getirtilen özel yapım bisikletlerde malzemelerin sağlamlığına ve parçaların kolay sökülememesine özen gösterildi. Bisiklet park istasyonlarına güvenlik kameraları yerleştirilirken, bisikletlere takibi için GPS sistemi oluşturuldu. Bisikletlerin nerede olduğu bu sistem sayesinde takip edilebilecek.

Bisikletlerin kullanımı için düzenlenen kartlarda da bisikletlerin çalınması veya art niyetli kullanımının engellenmesi için de önlemler alındı. 18 yaşından küçüklerin faydalanamayacağı sistem için kullanıcıların kimlik bilgileri alınacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.