Haberler

Sulukule ile İlgili Kurul Kararı: Arkeolojik Kazı Yapılmadan İnşaat Yapılamaz

Tarih: 6 Mayıs 2010
Sulukule''deki yenileme projesinin inşaatına başlanıyor fakat Sulukule Platformu yayınladığı basın bülteni ile bölgede arkeolojik kazıların sürdüğünü, çıkacak sonuçların değerlendirilmeden inşaatın yapılamayacağı yönünde açıklamada bulundu.

"Fatih Belediyesi, bugün Sulukule yenileme projesinin temel atma törenini gerçekleştirecek. Başkan Mustafa Demir, dün, basına duyurduğu açıklamasında, projenin tüm aşamalarının Anıtlar Kurulu''ndan geçtiğini söyledi ve ''kazılar arkeolog gözetiminde elle yapıldı'' dedi.

Ama Mustafa Demir, yanlış daha doğrusu yalan fiil çekimi kullandı: ''Yapıldı'' değil, ''yapılıyor'' demeliydi. Çünku, Sulukule''de arkeolojik kazı , Sulukule Platformu''nun ve ilgili uzmanların girişimleri sayesine kısa bir süre önce başladı ve halen sürüyor.

Daha da önemlisi, Koruma Kurulu''nun 18.2.2010 tarihli kararı, bölgede arkeolojik kalıntıların tespiti için Arkeoloji Müzesi denetiminde jeo-radar manyetik tarama yapılmasını, sonuçların ivedilikle Kurul''a iletilmesini öngörüyor ve sonuçlar Kurul tarafından değerlendirilinceye kadar ''alanda yapılaşmaya yönelik herhangi bir fiziki müdahalede bulunulmamasına karar verilmiştir'' deniyor. (ekte)

Açık ve sarih... Kazı ve manyetik taramayı yapmakla yükümlü Arkeoloji Müzesi''nden Kurul''a sonuç raporu gitmeden ve bu rapor Kurul tarafından değerlendirilip bir karara varılmadan Sulukule''de, inşaat, temel kazma ve hatta moloz taşıması bile yapılamaz. Oysa Fatih Belediye''si, dünkü açıklamasında, göğsünü gere gere hepsini de yaptığını itiraf ediyor: Molozları 6 aydır taşıdığını, inşaatın başladıgını ve bugün temel atılacagını duyuruyor.

Sulukule''de kısa bir süre önce başlayan elle kazı halen ilk aşamalarında ve daha epey sürecek gibi. Çünkü, üç imparatorluk için de önemli bir konuma sahip bu alanda daha şimdiden bazı kalıntılara ulaşıldı bile... Kurul''un karara bağladıgı jeo-radar manyetik tarama ise henüz hiç başlamadı. O halde Mustafa Demir nereye koşuyor?

Bu aşamada, Koruma Kurulu kararı belli olana kadar, ne TOKI''den ihaleyle inşaatı üstlenen şirketin, ne de Fatih Belediyesi''nin alanda en ufak bir şeyi oynatmaya hakkı var. Fatih Belediyesi''ni bir kez daha, yasal kararlara uymaya ve yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.