Haberler

Denizli''ye Arkeoloji ve Sanayi Müzesi Kurulması Önerisi

Tarih: 10 Mayıs 2010 Kaynak: Anadolu Ajansı

Tescilli Valilik Binasi

Denizli Kent Müzesi Girişimcileri Derneği Başkanı mimar Süleyman Boz, çevresindeki 52 antik yerleşim merkeziyle zengin bir tarih ve kültürel geçmişe sahip Denizli''ye, açılması planlanan kent müzesinin yanında arkeoloji ve sanayi müzelerinin de kurulması gerektiğini söyledi.

Boz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek olarak, kaybolmaya yüz tutmuş etnografik gereçlerin ve kültürel değerlere sahip mimari eserlerin korunması ve bunların bir müzede toplanmasını amaç edindiklerini belirtti.

Boz, bu amaçla Denizli''de bir kent müzesi kurulması konusunda hazırladıkları dosyayı 4 yıl önce Valiliğe, 2 yıl önce de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci''ye verdiklerini söyledi.

Konunun, Denizli Belediye Başkanı Zeybekci tarafından dikkate alındığını ve Hükümet binası ile çevre düzenlemesi projesinde kent müzesine yer verildiğini anlatan Boz, ''''Bu alan, yeşil dokusuyla birlikte insanların boş zamanlarını değerlendireceği, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği, yerli malların sergileneceği mekanlar olmalı. Dernek olarak bu konuda proje ve fikir desteği vermeye hazırız'''' dedi.

Boz, bununla birlikte Ege''nin ikinci büyük kenti Denizli''de, kültürel ve turizm faaliyetlerine çok daha fazla önem verilmesi gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti: ''''Denizli, çevresinde 52 adet antik yerleşim merkezi olan, zengin tarih ve kültür geçmişine sahip bir kent. Bu zenginliğin sergilenmesi, gelecek kuşaklara aktarılması ve dünyaya tanıtılması için arkeoloji ve sanayi müzelerinin de kurulması gerekiyor. Denizli''nin, farklı müzelerle donatılması için merkezi ve yerel yönetimlere, odalara ve sivil toplum kuruluşlarına görevler düşüyor. Önümüzdeki iki yıl, müzelerin yapımı için her türlü desteğin oluşturulması amacıyla girişimlerde bulunacağız.''''

Şehir içinde tarihi nitelik taşıyan ev ve konakların da restorasyonları yapılarak kente kazandırılması gerektiğini anlatan Boz, bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kurucu Bakanı Hüdai Oral''ın doğduğu Hulusi Oral Konağı''nın mevcut harabe görünümünden bir an önce kurtarılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.